fbpx

29 Ekim 2010 Istanbul kutlamaları

Cumhuriyet ilan edileli 87 yıl oldu ve her sene olduğu gibi bu önemli gün, yurdun her tarafında kutlandı. Kutlamaların belkide en renkli olanı Istanbul boğazında yapıldı.

Bütün gün sağanak yağış altında olan Istanbul’da resmi törenler (Vatan caddesinde yapılan tanklı-askerli geçit töreni) iptal edildi. Akşam saat 19:30 da ise 1. Boğaz köprüsünde ışık ve havai fişek gösterileri yapıldı. Sıcaklık 10 derece civarında olmasına rağmen, sert rüzgar havanın daha da soğuk hissedilmesine neden oluyordu. Yağmur şiddetli ve sürekli olmasa da arada bir kendisini gösterdi.

Gösteriler (hiç beklemediğim bir şekilde) tam vaktinde başladı. Işık gösterileri hem boğaz köprüsü üstüne hem de kıyıya yerleştirilmiş yerlerden yönetilirken, havai fişekler köprü ve boğaz üstündeki gemilerden atıldı. Yaklaşık 30 dk. süren bu görsel şöleni izleme fırsatı bulan Istanbulluların gözlerindeki hayranlık ve heyecan görülmeye değerdi. Cumhuriyetin kurulduğu Ankara da ise bu tür etkiliyeci bir kutlama yapılmamış olduğunu öğrendim. Orada politikacıların arasındaki “cumhuriyet bayramı resepsiyonu” tartışmaları, çok değerli bir günün heyecanla kutlanmasını engellemiş gibi görünüyor.

Vinkmag ad

Serkan Şahin

Read Previous

Vezir Sofrası Restaurant, Eyüp

Read Next

Mahpeyker Kösem Sultan filmi, sinema salonlarından

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir