Anasayfa » Mozart Sihirli Flüt – 17 “Final”

Mozart Sihirli Flüt – 17 “Final”

Yazar 3noktacom

2020 yılında ilki gerçekleştirilen Hayal Melodileri” resim yarışmasına katılan sanatçılar, Mozart’ın Sihirli Flüt operasının muhteşem finalini dinleyerek hayallerini resimsel bir anlatım dili ile ifade ettiler.

(Değerli katılımcı bu parçayı anlamını bilmeden resimsel bir anlatım dili ile ifade etmek istiyorsanız, lütfen alttaki videoyu izlemeyiniz, yazının devamını okumayınız. “Hayal Melodileri” resim yarışmasının şartnamesinde belirtildiği gibi , arzu ederseniz, operada geçen bu bölümü anlamını bilmeden ya da anlamını öğrendikten sonrasını anlatacak şekilde hazırlayabilirsiniz.)

I.Perde detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

II.Perde

Sarastro’nun sarayında, kalabalık bir salon. Sahne çok güzel bir marş ile açılır. Sarastro, prens Tamino, Pamina ve Papageno’nun sınavlardan geçmesi durumunda kendi aralarına alabileceklerini belirtir. Tarikat ileri gelenlerinin onayı ile Tamino, Pamina ve Papageno’nun sınava girmesi kabul edilir. Sarastro bu duruma sevinir, Tanrıça İsis ve Tanrı Osiris’e teşekkür edip, gençlere yardım etmeleri için dua eder.

Sınav başlar. İkinci bir emre kadar konuşmaları yasaktır. Üç nedime sahneye gelerek, sınavı geçmemeleri için ikiliyi sıkıştırırlar. Gece Kraliçesi’nin emirlerini yerine getirmelerini, Sarastro’nun düşman olduğunu ifade ederler. Tamino hiç cevap vermez, Papageno ise konuşma yasağına rağmen üç nedimeye laf yetiştirmeye çalışır.

Diğer tarafta Pamina sarayın bahçesinde uyumaktadır. Ay ışığının aydınlattığı ortamda, Monostatos gözükür ve pek meşhur şarkısıyla uyumakta olan Pamina’ya yaklaşır.

Tam bu sırada, Pamina’nın annesi Gece Kraliçesi ikinci kez sahneye gelir, kızını Monostatos’tan kurtarır. Opera tarihinin en meşhur aryalarından birini söyler, kızından Sarastro’yu öldürmesini ister. Gece Kraliçesi ilk perdede yaptığı gibi aryasını söyler ve gözden kaybolur.

Tamino ve Papageno sesiz kalma sınavını başarıyla bitirmek üzeredir. Sınavın son seviyesi sevgilileri ile karşılaşmalarıdır. Tamino kurala uyar ve Pamina ile konuşmaz. Pamina, Tamino’nun kendisi ile konuşmaması nedeniyle mutsuzdur. Sınavın konusundan habersizdir ve yeni bulduğu aşkını kaybettiğini düşünerek üzüntüsünü anlatır.

Papageno ise karşısına çıkan (koca karı) Papagena ile konuşur. Kendini kontrol edemeyen ve oyunun neşe kaynağı olan Papageno’nun sınavı geçmesi zordur. Tarikat ileri geleni durumunu Papageno’ya anlatır. Zaten Papageno’nun da erdem ya da olgunlaşmak gibi bir arzusu yoktur. Bu arada, kocakarı görünümündeki Papagena tekrar sahneye gelir. Kadın elini uzatır. Eğer elini kabul etmezse burada hapis olacağını, su ve ekmekle yaşayacağını söyler. Papageno düşünür ve elini verir. O anda kocakarı Papagena, genç ve güzel bir Papagena’ya dönüşür.

Bu arada Pamina mutsuz ve umutsuzdur. Tamino’ya bir daha kavuşamayacağını düşünür. Annesinin Sarastro’yu öldürmek için verdiği hançer ile canına kıymayı dahi düşünür. Üç delikanlı sahneye gelir ve Pamina’ya yardım ederler. İntihar etmenin ruhuna zarar vereceğini ve günah olduğunu ifade ederler. Sarastro’da sahneye gelir, Pamina’ya sınavı anlatır ve Tamino ile Pamina’yı bir araya getirir. Pamina, Tamino ile birlikte kalan imtihanlara da girmek ister, öleceklerse birlikte öleceklerdir. Artık Tamino, kalan iki sınavı Pamina ile birlikte verecektir. Sihirli flütün de yardımıyla, önce kızgın alevlerden sonra azgın şelaleden geçerler. Sınav başarıyla verilmiştir. Sarastro, Pamina ve Tamino’yu tarikata kabul eder.

Diğer tarafta Papageno’da mutsuz ve umutsuzdur. Kurallara uymamış, sürekli konuşmuş ve sınavı geçememiştir. Papagena’ya bir daha kavuşamayacağını düşünür. İpi boynuna geçirip, canına kıymaya hazırlanırken, üç delikanlı sahneye gelir; “Dur Papageno! Akıllı ol! İnsan dünyaya bir defa gelir”. Papageno, üç delikanlının tavsiyesiyle sihirli çanlarını çalar ve Papagena‘sına kavuşur.

Ve final sahnesi başlar. Herkes isteklerine kavuşmuştur ama Gece Kraliçe’si kaybettiği güçlerini geri alamamıştır. Monostatos, Gece Kraliçesi ve üç nedime sahnededir. Birbirlerine sessiz olmalarını söyleyerek (stille! stille!) tapınağa doğru ilerler. Anlarız ki, Monostatos Sarastro’yu öldürecek ve karşılığında Pamina’yı alacaktır. Gökgürültüleri arasında korkunç bir fırtına kopar ve beşi birden yok olur. Sahneye Sarastro ve tarikat ileri gelenleri gelir. Tamino ve Pamina mutludur. Tanrı İsis ve Osiris, onları güzellik ve akılla taçlandırmıştır.

Maalesef bu bölümün ingilizce alt yazılı videosunu bulamadım.
Beğenebileceğin İçerikler