Anasayfa » Koronavirüs Sanata Katkı Yapacak mı?

Koronavirüs Sanata Katkı Yapacak mı?

Yazar 3noktacom

Koronavirüs ün gündeme damgasını vurduğu bu günleri BBC Sanat Müdürü Jonty Claypole şöyle yorumluyor. Sanatçıların kendilerini soyutladıkları dönemlerde geliştiklerini  ve içinde bulunduğumuz bu dönemin ardından çok kaliteli eserler ortaya çıkacağını düşünüyor. Müze, tiyatro ve konser salonlarının kapılarını kapattıkları bu dönemde mecburen evinde kalmak zorunda kalan sanatçıların yeni tiyatro, kitap, film ve resimler üreteceklerini söyleyen Claypole bu fikrine en iyi örnek olarak Shakespeare’i gösteriyor. Shakespeare Kral Lear, Macbeth, Antony ve Cleopatra eserlerini veba salgını esnasında, tiyatroların kapıları kapalıyken, 1 seneden kısa sürede yazmıştı. Rönesans sanatının en önemli eserleri 1347 senesinde İtalya’da veba salgını esnasında yapılmıştı.

Claypole aynı zamanda “Karantinada Kültür” isimli sanal bir BBC Sanat Festivali düzenliyor. BBC’ye ait TV, radio ve dijital platformlardan müze sergileri, ünlü müzisyen ve komedyenlerden gösteriler ve sadece dijital ortam için hazırlanmış tiyatro oyunları yayınlanacak.

Bugünlerde, İngiltere’deki yayınevleri kitap talebini karşılamakta zorluk çektiklerini bildiriyor. Ayrıca Royal Opera House eski oyunlarını, Londra Senfoni Orkestrası ise eski konserlerini eve kapanan koronavirüs zedelere youtube üstünden ücretsiz olarak yayınlıyor.

John Walter, “Bar a doğru giden virüs”, 2018

Üstte gördüğünüz çalışma ise, John Walter’ın Manchester’da, HIV virüsüne dikkat çekmek için hazırladığı sergiden bir bölüm.”Capsid at Home” (Kapsit Evde) isimli bu sergide, popüler kültürün temaları kullanarak virüsün etkisine vurgu yapıldı. Kapsit, virüslerde bir yapı organı, virüsleri koruyucu protein kılıf olarak biliniyor.

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler