fbpx

Ma Felsefesi ve Seramik Kafalar

Japon sanatçı En Iwamura, minimalist yüz ifadeli büyük seramik heykeller yapıyor. Kesikler ve deliklerle ağız ve göz oluşturan sanatçı, heykellerinin üzerine kanallar çizip karmaşık desenler elde ediyor. Heykelin gösterimde olacağı yere göre eserlerini şekillendiren sanatçı, izleyicileri bu şekilde Japon Ma felsefesiyle (izleyici, eser ve negatif alan arasındaki ilişki) tanıştırıp tecrübe etmelerini sağlıyor.

Japon Ma felsefesi nedir?

“Ma” sesler arasında esler, biçimler arasındaki boşluk ya da devinimler arasındaki duraklamalar anlamına gelen japonca bir sözcüktür. Bu kelime, boşluk ve uzay-zaman boşluğu, nefes alma olarak da ifade edilir. Ma, yaşamın devamı için ihtiyaç duyulan temel zaman ve mekandır. Zamanımız yoksa, alanımız kısıtlıysa, büyüyemeyiz.

Japonca Kanji alfabesinde Ma, kapı ve güneş kelimelerinin birleşimidir.
Bu iki karakter birlikte, güneş ışığının boşluktan içeri girdiği bir kapıyı tasvir eder.

Üstteki sembolde sadece bir kapının ana hatlarını değil, ışığa açılan bir kapıyı görüyoruz. Bu aynı zamanda büyümeyi, yaratıcılığı ve özgürlüğü ifade ediyor. Bu Ma – kenarlarda, başlangıç ​​ve bitiş arasındaki boşluk, yaşamı deneyimlediğimiz boşluk ve zaman. Günlük konuşmada anlık duraklama, tiyatro sahnesinde veya bir konserde sessizlik. Japonlar hayatın her alanında her gününde Ma’yı kullanabilir. Dikkatli dinlemenin, özenli gözleme yapmanın ve az konuşmanın önemsendiği Japon kültüründe “Ma” ya ayrı bir önem verilir. Örneğin “ma-nuke” japonca aptal anlamında kullanılır, yani “ma sı olmayan insan” anlamındadır.

“Ma” felsefesi Japon mimarisine de ilham verir.

En Iwamura ve Ma

İzleyicileri “Ma” kavramı ile tanıştırmak için çalışan sanatçı “İnsanların Ma algısı farklıdır ve doğru Ma’yı bulmak uğraş ister” diyor. Japon Ma felsefesi farklılıkların beyin tarafından tam anlamıyla algılanması için arada boşluk olması gerektiğini söylüyor. Ma tasarımı yapmak algı ve sakinlik anlarını dengelemek anlamına geliyor. Mesela Japonya’da tapınaklar uzun merdivenler çıkılarak ulaşılan tepelerde inşa ediliyor. Buradaki amaç bu yorucu merdiven çıkma esnasında kafayı boşaltıp tapınağa dert ve tasadan arınmış bir ruh haliyle girmek. Kalabalık metropollerde arada serpiştirilmiş ufak parklar da aynı etkiyi yaratmak için yapılıyor. Bir anda karşınıza çıkan bu parktaki yürüyüş parkuru sakince düşünmeniz için mekan sağlıyor. Japonca diyaloglarda bile başka bir kültürde garip sayılabilecek uzun duraklamalar var. Kütüphaneye gitmek ve evde teknolojiyi kısıtlamak da günlük yaşamın hızlı temposu ile aranızda bir Ma oluşturmak için kullanabileceğiniz yöntemler.

En Iwamura kimdir?

1988 Kyoto doğumlu sanatçı, ressam olan her iki ebeveynin de etkisi altında sanatsal bir ortamda büyür. Seramik alanında okuduktan sonra 2013 senesinde ABD’ye gidip dersler verir, atölye çalışmaları yapar. New York Ross & Kramer Galerisi’nde eserleri sergilenir.

En Iwamura’nın eserlerinden örnekler

Vinkmag ad

admin

Read Previous

“Bir İlki Yaşamak için Bu Yarışmaya Katılın”

Read Next

“Farklı Bir Tecrübe için Bu Yarışmaya Katılın”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir