Anasayfa » “Savaş ve Barış” Festivali

“Savaş ve Barış” Festivali

Yazar 3noktacom

Tüm katılanlar 19. yüzyıla has kıyafetler giyer. Şık kıyafetlerinde güzel çiftler dönemin danslarını ziyaretçilere sunar. Çocuklar 1800lü yılların silahlarını eline alıp atış yapma şansı bulur. 18.yüzyıl Rusya’sı tekrardan yaratılır ve adına “Savaş ve Barış” festivali ismi verilir. Önceki gün Moskova’da yapılan bu festivalin amacı, Lev Tolstoy’un ölümsüz romanı “Savaş ve Barış” ı hatırlatmaktır.

“Savaş ve Barış” kitabı ne anlatır? Konusu nedir?

Kitap, 1800’lü yıllarda, Çarlık Rusyası’nın Fransa ile yaptığı savaşları ve sonrasında gelişen olayları anlatır. Napolyon’un iktidar olduğu dönemlerde, Rus soyluların hayatlarına konuk olunur. Lev Tolstoy, romandaki Nataşa karakterini kendisine delicesine aşık olan baldızı Tatyana’dan esinlenerek yaratır. Kitabı yaklaşık 7 yılda yazar. Hiç şüphesiz, dünya edebiyat tarihinin en önemli eserlerinden biridir.

“Savaş ve Barış” dan bir alıntı;

Beğenebileceğin İçerikler

“Her şey olacağına varır; yaşamda ne önemli ne de önemsiz diye bir şey vardır; her şey sonunda aynı kapıya çıkar. yapılacak şey, elden geldiğince yaşamın korkunç yanından uzak durmaya çalışmak olmalı. o korkunç şeyi görmeyeyeim, onu gözüm görmesin yeter.”

Lev Tolstoy kimdir?

Rus yazar (1828-1910). Soylu bir ailenin çocuğu olarak doğar, babası konttur. Çocuk yaşta annesi ve babasını kaybeder. 1851 yılında orduya katılır, Kırım Savaşı sonrası askerliği bırakır ve Avrupa’yı gezer. Rusya’ya döndüğünde, Avrupa’da incelediği eğitim sistemini içeren ders kitapları yayımlar. Tam 13 çocuğu olur. 1865 yılında “Savaş ve Barış” ı yazar. 1875 yılında ise “Anna Karenina” yı yayımlar. Son yıllarında dini konulara kafa yorar. Issız bir tren istasyonunda zatürreden ölür.

Napolyon kimdir? Ruslarla ilişkisi nedir?

Beğenebileceğin İçerikler

Fransız komutan ve devlet adamı (1769-1821). Fransız Devrimi’nin yönünü değiştirir ve kendisini imparator ilan eder (1799). Fransa ordusunun başında katıldığı savaşlarla tüm Avrupa’yı etkiler. 20 yıla yakın süren bu savaşların en önemlisi 1812 yılında Ruslar’a karşı yaptığı savaştır. Rusya’yı işgal etmeye kalkar ama başarısız olur. Aslinda Borodino’da zafer kazanıp Moskova’yı ele geçirir. Ancak zor kış koşulları nedeniyle ordusu yolda çok güç kaybetmiştir, işgali tamamlayamaz. Sonunda Moskova’dan ordularını geri çekmek zorunda kalır. Bu kayıp, onun için sonun başlangıcıdır. 51 yaşında sürgünde ölür.

Beğenebileceğin İçerikler