Anasayfa » Sanal Dünya’nın Gerçek Sanatçısı

Sanal Dünya’nın Gerçek Sanatçısı

Yazar 3noktacom

Contemporary Istanbul’un en ilgi çekici bölümü “Plugin”, dijital sanata ait örnekler ve ipuçları ile doluydu. Geçtiğimiz günlerde, İzlandalı sanatçı Björk, Vulnicura isimli albümünü sanal dünyaya taşıyarak, geleceğin sanat anlayışına katkıda bulundu.

Björk’e bu konuda yardımcı olan James Merry (37), 2009 yılından beri Björk ile birlikte çalışıyor. Vulnicara isimli albümdeki ağırlıklı duygusal şarkıların, sanal gerçeklik ile birleşebileceğini düşünen ekip, 7 şarkıyı sanal gerçeklik dünyasına adapte eder.

Björk kimdir?

1965 yılında İzlanda’da doğar. Yaptığı deneysel müzik çalışmalarıyla kimilerini korkutan kimilerini heyecanlandıran bir sanatçıdır. Son albümü ve sanal gerçeklik ile geliştirilen Vulnicara’yı”hayatım en acı verici deneyimi”şeklinde yorumlar. Bunun sebebi, uzun süredir birlikte ve çocuk sahibi olduğu sevgilisinden ayrılması ve zor bir dönemden geçmesidir.

Beğenebileceğin İçerikler

Sanal Gerçeklik nedir?

Üç boyutlu bilgisayar animasyonları yardımıyla sağlanan gerçek olmayan bir ortamdır. İnsan beynini yanıltarak, insanin duyularıyla sanal ortam birlestirilerek, kisiyi o ortamın bir parçası haline gelmiş hissetirmektir.

Beğenebileceğin İçerikler