Anasayfa » Türkiye’nin Sanat Fuarı

Türkiye’nin Sanat Fuarı

Yazar 3noktacom

“Contemporary İstanbul” Türkiye’nin uluslararası kabul edilebilecek belki de tek sanat fuarı. “Contemporary” kelime olarak “modern/çağdaş” anlamına gelir. Doğal olarak sergilenen çalışmalar da buna uygun olarak seçilir. Bu yıl 14.si düzenlenen fuarda, 22 ülkeden 73 sanat galerisi, 510 sanatçı ve 1400’ün üzerinde eser yer alıyor.

“Contemporary Istanbul” fuarından akılda kalanlar?

Fuarda en fazla iz bırakan “Plugin” bölümüydü. Sanatseverler “Derin Şehir” isimli esere ve “Recent Acquisitions” bölümüne de bir hayli ilgi gösterdiler.

“Plugin” , bilgisayarla haşır neşir olanların iyi bildiği “yardımcı program” anlamına gelir. Teknoloji ile sanatın bir araya getirildiği, “dijital sanat” bölümüne plugin ismi verilmiş.

Beğenebileceğin İçerikler
CI sanat fuarı_Plugin

“Derin Şehir” isimli eserin sahibi Güvenç Özel’in ifadesine göre “Derin Şehir”, izleyicinin çağdaş kentlerde var olan algoritmik ve optik gözetleme ve kontrol mekanizmalarını deneyimleyeceği benzersiz bir mekânsal deneyim sunuyor. Dron görüntüleri, güvenlik kamerası videoları, üç boyutlu modeller, haritalar ve diğer görsellerden oluşan bu devasa veritabanı, derin öğrenme diye adlandırılan yapay zekâ algoritmalarına yüklenerek hayali bir kentsel ortam, başka bir deyişle bir “meta-şehir” oluşturulması amacıyla kullanılıyor. Çalışma hemen meşhur Amerikan dizisi “Person of Interest” ve çok daha fazla, Güvenç Özel’in tasarladığı makinaya benzer dev bir bilgisayarın yer aldığı, bir amerikan filmini (ismini hatırlayamadım) anımsatıyor.

“Recent Acquisitions” kısmında 41 yerli ve 1 yabancı koleksiyoncunun son iki yılda koleksiyonlarına kattıkları çağdaş sanat eserleri sergileniyor. Burada yer alan 80 eser, koleksiyonerlerimizin ne ilgi alanları ve eğilimlerini gösteriyor.

“Contemporary İstanbul”‘da resim ve müziği buluşturan eser var mı?

Öncelikle “plugin” kısmını müziksiz düşünmek mümkün değil. Plugin bölümünde müzik, yapılan özel çalışmaları tamamlayan unsur. Bunun dışında, müzik ve resimi buluşturan pek fazla eser bulunmuyor. Altta, müzik içeren nadir eserlerden birini bulabilirsiniz.

Beğenebileceğin İçerikler
Argun Okumuşoğlu, CI IStanbul fuarı

“Contemporary İstanbul” nerede ve ne zaman?

Fuar 12-15 Eylül 2019 tarihleri arasında, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı‘nda.
(Harbiye Mahallesi, Gümüş Cad. No:4, 34367, Şişli, İstanbul )

Beğenebileceğin İçerikler