fbpx

Placido Domingo bu gece yok

Cumartesi günü son kostümlü provayı yapmıştı. Herşey yolunda gitseydi, bu gece New York Metropolitan Operası’nda (MET) sahneye çıkacaktı. Ancak MET, dün itibariyle hakkında cinsel taciz suçlamaları nedeniyle, 78 yaşındaki efsanevi opera sanatçısı Placido Domingo’nun bir daha asla MET’de sahne alamayacağını duyurdu. Böylece bu akşamki Machbet rolü Zelko Lucic’in oldu.

Placido Domingo’nun MET’in kararına tepkisi nasıl oldu?

“Henüz 27 yaşındayken burada ilk kez sahne almıştım. 51 yıl boyunca bu muhteşem sahnede şarkı söyledim. Hakkımdaki iddiaları kesinlikle reddetsem de Macbeth prodüksiyonundaki varlığım, hem sahnede hem de sahne gerisindeki meslektaşlarımın dikkatini dağıtacaktı. Sonuç olarak çekildim. Met Operası yönetimine teşekkür ediyorum.”

Dile kolay, 51 yıldır MET ile birlikte çalışan bir sanatçı için zor bir gün. Ayrıca iddialar nedeniyle Domingo’nun bir çok konseri veya programları çeşitli firmalarca iptal edildi.

Placido Domingo ne ile suçlanıyor?

Domingo’ya yöneltilen suçlamalar cinsellikle bağlantılı tekliflerde bulunma, fiziksel temas ve iş verme vaadiyle cinsel ilişkiye zorlama yer aldı. Yaklaşık 20 sanatçı tarafından suçlanan Domingo’ya yöneltilen suçlamalara somut örnekler; “Bana dokunmadı ancak sahneden her indiğinde yanıma gelerek bu gece eve gitmek zorunda olup olmadığımı sordu”, “Elini eteğimin altına soktu”, “Beni zorla öptü”. İddiada bulunanların tamamı, o dönemde kariyerlerinin tehlikeye girmemesi için bu konuları gündeme getirmediklerini belirtiyor.

Hakkında ki suçlamalar sonrası Placido Domingo zor günler geçiriyor. Bakalım Operalia yarışmasının kaderi ne olacak.

Zelko Lucic kimdir?

1968 yılında Novi Sad yakınlarındaki Zrenjanin, Sırbistan’da doğan bariton, özellikle Verdi eserlerindeki üstün performansı ile tanınır.

MET New York Metropolitan Operası nerededir?

New York Amerika’da bulunan opera binası MET , hiç kuşkusuz opera sanatının en önemli mekanlarından biridir. Büyük prodüksiyonlar için ihtiyaç duyulan maddi manevi tüm kaynaklara sahip bu opera, 1883 yılından beri faaliyetlerini sürdürür.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Hayal Melodileri Resim Yarışması Katılım Koşulları

Read Next

250.000 kişiye dokunan festival

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir