fbpx

Operanın Haylaz Yönetmeni Bolsoy’da

Rus klasiklerini modernleştirerek sahneleyen Dmitry Chernyakov, Moskova operaseverlerini 10 sene önce kızdırdığından beri Moskova’da görünmüyordu. Günümüzün en tanınmış opera yönetmeni bu ay Sadko isimli destansı klasiği sahneye uyarlıyor. Sahnede modernlik arayan Bolsoy operası böylelikle daha tutucu opera seyircisine de hitap etmeyi amaçlıyor. Eleştirmenlerden gelen yorumlar ise genelde çok olumlu, ama eseri yerden yere vuran eleştirmenler de yok değil.

Rus kültürünü batıya tanıtmasıyla ünlü yönetmen, 2006’da sahneye koyduğu Eugene Onegin eserini farklı yorumlayınca opera seyircisi ve eleştirmenlerden nefrete yakın bir tepki almıştı.

1896’ya yazılan Sadko’nun konusu ise fakir bir müzisyenin Deniz Kralının kızı Volkhova ile evlenmesi ama eserin sonunda karaya ve hanımı Lyubava’ya geri dönmesi. Chernyakov’un yorumu ise o dönemin standart Rus opera formatıyla dalga geçmeyi amaçlıyor. Destansı cesur bir kahraman yerine kot pantolonlu, evhamlı bir kahraman var eserde. Deniz Kralının kızıyla evlenme sahnesi garip deniz yaratıklarıyla dolu, sahnede bir lunapark kurgusu mevcut.

Bolsoy operasının repertuarının en ünlü parçası olan bu eser, Stalin’in en sevdiği eserlerden biri olup 1936’dan beri hiçbir masraftan kaçınılmayan devasa sahne ve korolar ile büyük prodüksiyonlar olarak sahneleniyordu. Zamanla popülaritesini kaybeden eser 1984 senesinde repertuardan tamamen çıkarılmıştı.

İlya Repin ve Sadko

İlya Repin‘in Sadko isimli meşhur tablosu;

İlya Repin, 1876, St. Petersburg Devlet Müzesi
Vinkmag ad

admin

Read Previous

Dream Melodies Art Contest 2020

Read Next

Hayal Melodileri 2020, 1. Başarı Ödülü

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir