Anasayfa » Olafur Eliasson un Son İşi

Olafur Eliasson un Son İşi

Yazar 3noktacom

Geçtiğimiz hafta Chicago şehrinin simgelerinden biri olan Willis Kulesinde İzlandalı sanatçı Olafur Eliasson ’a ait “Nefes Kesen Dalga Duvarı” isimli sanat eserinin açılışı yapıldı. 1963 bombeli fayanstan oluşan devasa eser, Chicago Nehri ve Michigan Gölü’nün dalgalı yüzeyini andırıyor. Eserin görünüşü güneşin açısı, izleyicinin konumu ve mevsime göre değişiyor. Büyük çoğunluğu mavi-yeşil olan fayansların aralarında bazı kavuniçi fayanslar da mevcut. Eserdeki boya tozuyla kaplı çelik fayanslar ‘Penrose karoları’ olarak adlandırılan beş katlı simetrik dalgalı motif ile bir araya geliyor. Akşamları caddeden gelen ışık fayansların arasından parlayarak esere farklı bir görünüm kazandırıyor. Sanatçı eseri için şunları söylüyor:

“Gördüklerimiz bakış açımızla alakalıdır, bunu anlamak gerçekliği değiştirebileceğimizi fark etmenin ilk adımıdır. Willis Kulesi ve Chicago için bir eser yaratmak çok keyifli bir süreçti. Michigan Gölünün yüzeyinden etkilenerek farklı zamanlarda farklı açılardan bakıldığında herkesin değişik bir eser görmesini istedim.” @studioolafureliasson

Olafur Eliasson son işi

Olafur Eliasson kimdir?

1967 yılında, Danimarka’da doğan İzlanda kökenli sanatçı Olafur Eliasson, izleyicinin deneyimini geliştirmek için ışık, su ve hava sıcaklığı gibi temel malzemeleri kullanan heykeller ve büyük ölçekli enstalasyon sanatıyla tanınan Danimarkalı-İzlandalı bir sanatçıdır. Netflix’in soyut tasarım belgesel serisinin (abstract the art of design) 2. sezonunda bir bölümü var.

New York köprülerinin altına devasa şelaleler kurdu, ışığın kırılması olgusunu kullanarak insanları, bir duvar üzerinde oluşan renkli gölgelerini dans ettirmeye isteklendirdi. Su sıçratan bir hortumdan çıkan damlaları, stroboskop ışığı kullanarak farklı renklerde parıldayan heykellere dönüştürdü. Devasa bir güneş çanağıyla Londra’daki Tate Modern Müzesinin Turbine Hall salonunda asla sonlanmayan bir akşamüstü hissi yarattı. “Earth Speaker” mobil uygulamasıyla 7-17 yaş arasındaki çocuk ve gençler akıllı telefonlarındaki uygulamayı kullanarak sesli bir mesaj kaydettirdi.

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler