fbpx

Seramik Mercan Kayalıkları

“Önem verdiğimiz şeyleri koruruz. Mercan resiflerinin güzelliğini okyanus yüzeyinin üzerine çıkarmak ve insanları aşık etmek istiyorum”

Dünya mercan nüfusunun yüzde 14’ünün yalnızca son on yılda kaybolduğu biliniyor. Amerikalı sanatçı Courtney Mattison, mavi gezegenimizin korunması için farkındalık yaratıyor, politika yapıcıları ve halkı denizleri korumaya çağırıyor.

Büyük ölçekli seramik enstalasyonlarında sanat ve bilimi birleştiren Courtney Mattison, deniz ekolojisi ve seramik heykel alanında eğitim aldı. Genellikle kasırgaları ve mercan ağartma olaylarını çağrıştıran büyük ölçekli duvar kabartmaları yapıyor.

@courtneycoral

Mercan ağartması nedir?

Küresel ısınma etkisi ile okyanusların aşırı ısınması mercan ağartmaya neden olabilir. su çok sıcak olduğunda, mercanlar dokularında yaşayan algleri (zooxanthellae) dışarı atar ve mercan resifinin tamamen ağarmasına, beyazlaşmasına yani renk kaybına neden olur. Buna mercan ağarması denir. Bir mercan ağardığında ölü değildir.

Resif nedir?

Resif, mercan fosillerinden oluşan denizaltı yaşam kayalıklarıdır. Denizcilik terminolojisinde kaya, kum ve deniz canlıların birikimiyle birlikte suyun cezir halindeyken altı kulaç veya daha az derinlikli sığ alanlarında oluşmuş su altı yüzey yapılarıdır.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Canlanan Şiirler

Read Next

Mülteci Yüzleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir