fbpx

Mayıs ayının ilk haftası (Vefa Lisesi Boza günü, ITU Makina Fakültesi Şenliği)

Mayıs ayı, okul mezunlarının geleneksel toplanma mevsimidir ve genelde okulların mezunlarına sunduğu ikramlarla isimlendirilir. En fazla dağıtılan pilavdır ve okullar arasında farklılık pilavın içeriğindedir (fasulyeli, nohutlu, etli vb.). Boza ise sadece Vefa Lisesiyle özdeşleşmiştir.

Her yıl, Mayıs ayının ilk pazar günü Vefa lisesi boza günüdür. Boza yazın içilmez ve üretilmez, bozayı taze olarak içebilmeniz için artık son günlerdir. Elbetteki etkinlik sadece boza içmek değildir. Saat 13:00 gibi ilk önce saygı durusu sonrasında istiklal marşı ve vefa lisesi marşı okunur. Konusmalarından ardından konferans salonuna geçilir ve plaketler verilir. bununla pek ilgilenmeyenler ise bahcede arkadaşlarıyla hatıralarını tazeler. Saat 16:00 gibi boza ikram edilir ve gün biter.

Türkçe eğitim veren ilk kurum olan Vefa lisesinin bulunduğu Vefa semti, Istanbul’un en eski yerleşim merkezlerindendir. Okulun binalarından biri eski sadrazamlardan Mütercim Rüşdi Paşa konağıdır. Askeri belgeleri Fransızcadan Osmanlıcaya çevirmesi nedeniyle Mütercim (tercüman) lakabıyla anılmıştır. Bahçesinde, tenefüslerde oyun oynanan yerde, 3.Ahmetîn veziri Ali Paşa’nın yaptırmış oldugu kitaplık vardır (kitaplar 1933 de Süleymaniye kütüphanesine taşınmıştır). Arka bahçe duvarları Şehzadebaşı camine bitişiktir. Şehzadebaşı cami, Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden biridir ve kendi deyimiyle çıraklık ürünüdür.(kalfalık eseri (Vefa lisesinden 500 mt) ilerideki Süleymaniye cami, ustalık eseri ise Edirne’deki Selimiye camidir).

Birçok ünlü mezun (Mehmet Akif Ersoy, Ugur Dündar, Müjdat Gezen, Kemal Sunal vb.) veren Vefa Lisesi’nde Yahya Kemal’de 1902 yılında eğitim görmüştür.

Boza günü, her yıl daha iyi hazırlanmış organizasyonlarla gelişerek devam ediyor.

Aynı gün, Istanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi şenliği yapıldı. Belki de, sadece 14. kez düzenlendiği için çok başarılı bir organizasyon yoktu ama arkadaşlarla eski günleri konuşmak güzeldi. (Makina elemanları notlarında hala www.3nokta.com görebilirsiniz) Şenlikte tabiki boza yoktu, Efes Pilsen sponsorluğunda bira ikram edildi.

Vinkmag ad

Serkan Şahin

Read Previous

Bale, Jerome Robbins’e Ithaf (Opera Garnier)

Read Next

Yahya Kemal’in izinde Paris

One Comment

  • makina fakültesi şenliği hakkında biraz daha yorum bekliyorum.en azından notların üzerindeki reklamından ve verdiğin sözden ve diyaloğumuzdan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir