Anasayfa » Kitap Yorum; “Yeni Liderler” Goleman&Boyatzis&Mckee

Kitap Yorum; “Yeni Liderler” Goleman&Boyatzis&Mckee

Yazar 3noktacom

Seçim telaşının nihayet tamamlandığı ülkemizde yeni liderler ve yeni yüzlerin ortaya çıktığını veya çıkacağını görüyoruz. Sadece siyaset dünyasında değil iş hayatında ve tabii aile hayatında da liderlerle birlikte yaşarız. Yüzyıllar sonunda, siyasete-iş dünyasına yada aileye liderlik edenler değişmiş ve geriye dönüp bakıldığında ciddi bir “liderlik birikimi” ortaya çıkmıştır.

Zaman ile birlikte doğal olarak farklı şekilde gelişen “liderlik” bugün nasıl tanımlanır? Kitaba göre yeni liderler nasıl olmalıdır?

Lider; heyecan, iyimserlik, görev tutkusu ve güven atmosferi yaratmalıdır.

Zeka tek başına lider yaratmaz, liderler bir vizyonu (şevk, yol gösterme,ahenk yaratma,dinleme , ikna etme ile) gerçekleştirir. Einstein’in ifadesiyle; “Zekanın kasları güçlüdür elbet ama kişiliksizdir. Önderlik yapamaz, yalnızca hizmet edebilir”.

Beğenebileceğin İçerikler

Lider, herkesin en iyi yanını ortaya çıkarır. Kişiler duygusal olarak aynı dalga boyunda olduklarında, liderler ve etrafındakiler arasında bir ahenk ortaya çıkar. Bugünün lideri “Ahenk Yaratan Lider” vasfıyla, izleyenleriyle ahenk içinde olmalıdır.

Liderin ruh hali ve eylemleri, önderlik ettiği insanların duygularını ve performanslarını etkiler. Olumsuz duyguları (sinirli, huysuz, baskıcı, soğuk) yayan lider, insanları iter. Yoğun bakım biriminde yapılan bir araştırmadan örnekle bu konu vurgulanıyor; “Bir başka kişinin rahatlatıcı varlığı, hastanın kan basıncını düşürür, damarları tıkayan yağ asitlerinin salgılanmasını yavaşlatır”

Gülümseme ve kahkaha ittifak oluşturmanın sözsüz bir yoludur. Kahkaha, iki insan arasındaki en yakın mesafedir.

En uzak mesafe nedir? Can Yücel’in “En uzak mesafe” şiiri.

Beğenebileceğin İçerikler

En uzak mesafe ne Afrika’dir, 
ne Çin, 
ne Hindistan, 
ne seyyareler 
ne de yıldızlar geceleri ışıldayan. 
en uzak mesafe iki kafa arasındaki mesafedir 
birbirini anlamayan.

Can Yücel kimdir?

1926’da İstanbul’da doğar. Milli Eğitim eski Bakanı Hasan Ali Yücel’in oğludur. Çevirmen ve şairdir. Hayatını şu şekilde özetler; “Ben ömrümce muhalif yaşadım / devletçe de menfi bi “tip” sayıldım / onun için kan gurubum / rh negatif” 1999 yılında Datça’da ölür. Anısına, Datça’da her yıl özel günler düzenlenir.

“Yeni Liderler” kitabının yazarları Goleman, Boyatzis ve Mckee kimdir?

Beğenebileceğin İçerikler

Kitapta geçen bazı özel cümleleri yukarıda belirttikten ve içlerinde “kahkaha iki insan arasındaki en kısa mesafedir” cümlesini gördükten sonra, Can Yücel’i anmadan geçmek olmazdı. Kitaba tekrar dönelim. Hayatımızın neredeyse her anı, televizyonda, gazetede ve ailemizde liderler ve haberleri ile geçiyor. Bu kitap, hem takip edilen liderler hem de okuyucunun kendisi için sorgulayıcı ve düşündürücü bir kaynak. Lider olanlar veya lider olmaya hevesliler sıkılmadan okuyabilir.

Yazar Daniel Goleman, Amerikalı bir psikolog ve danışman. Özellikle “duygusal zeka” konusunda yazdığı eserlerle biliniyor. web sitesi

Richard Boyatzis, Amerikalı bir profesör. Duygusal zeka ve davranış biçimleri alanında uzman.

Anni Mckee, Amerikalı yazar, konuşmacı ve danışman. Fortune 50 Ceo’larına ve Güney Afrika devlet yetkililerine danışmanlık yaptığını anlatan detaylı ve ilginç web sitesi .

Beğenebileceğin İçerikler

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler