Anasayfa » Sanat Eseri Pasaport

Sanat Eseri Pasaport

Yazar 3noktacom

Bu eser, Hokusai’nin ukiyo-e sanatı ile yaptığı özel çalışmalarından biri. Hokusai’nin “Fuji Dağı” manzaralı eserleri artık milyonlarca Japonun pasaportunda olacak.

04 Şubat itibariyle her Japon vatandaşının pasaportu değişecek. 54 sayfalık defter şeklindeki pasaportların kapağı aynı kalacak ama her sayfanın geri planında ukiyo-e sanatının en ünlü eserleri yer alacak. 10 yıllık pasaportta “Fuji Dağının 32 Manzarası” olarak bilinen 24 eserin hepsi kullanılacak. Bu eserler büyük usta Katsushika Hokusai tarafından 19. yüzyılda yapılmış olup Japonya’nın en tanınmış ukiyo-e resmi “Kanagawa’da Büyük Dalga” da bunlardan biri. Japon Dışişleri Bakanlığı bu değişime dört yıl önce karar vermiş ve turna kuşu, kiraz çiçeği, Japon festivallerinden kareler gibi Japon motifleri aramaya başlamıştı. Arayışın sonunda ukiyo-e ustası Hokusai’nin eserlerinde karar kılındı. Alınan bu kararla 2020 Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak olan Japonya, hem kültürünü dünyaya tanıtmayı, hem de bu zor tasarımla pasaport sahteciliğinin önüne geçmeyi amaçlıyor. Japonya dünyanın 191 ülkesine vize uygulamıyor veya girişte vize veriyor, dolayısıyla dünyanın en turist dostu ülkesi konumunda.

Hokusai, Kırmızı Fuji, (Zirvesindeki kar parçaları ve masmavi gökyüzüne hakim olan bulutlar, eteklerindeki orman ile Fuji Dağı’nın büyüklüğü vurgulanır)
Japonların yeni pasaportu

Ukiyo-e nedir?

Ukiyo-e (anlamı “dalgalanan dünyanın resimleri”) 17 ve 19. yüzyıllar arasında çok yaygın olan bir Japon sanat tarzı. Bu tarzın ustaları tahta basma kalıpları ve resimler yaparlardı. Kalıpların üretimi kolay ve ucuz olduğundan o dönemde tiyatro afişlerinden güzel kadın resimlerine, sumo güreşçilerinden manzara resimlerine, hatta erotik resimler bile bu tarz ile çizilirdi.

Yazar Asai Ryoi (1612-191), 1661 tarihli Ukiyo Monogatari (Yüzer Gezer Dünyadan Hikayeler) isimli kitabında ukiyo-e yi şu şekilde anlatır; “Yalnızca anı yaşamaya, ayın, karın, kiraz ağaçlarının, akçaağaçların yapraklarının keyfini çıkartmaya, şarkı söylemenin, şarap içmenin zevkini yaşamaya, kendini sadece akıntıya bırakmaya, burnumuzun dibine kadar girmiş fakirliği zerre kadar önemsemeden, cesaretimizin kırılmasını reddederek, nehrin akıntısına kapılmış bir su kabağı gibi yüzmeye: işte biz buna ukiyo deriz.”

Beğenebileceğin İçerikler

Türk Pasaportu

Türk pasaportlarında ise Türkiye’nin değişik tarihi ve turistik yerlerinin görselleri kullanılıyor.Trabzon Uzungöl, Eski Mardin Kenti, Nevşehir Peribacaları, Alanya Kalesi, Konya Mevlana Türbesi, Ankara II.Meclis Binası, İstanbul Sultanahmet Camii ve Galata Kulesi bu mekanlardan bazıları.

Beğenebileceğin İçerikler