Anasayfa » Kitap Yorum; “Ay Işığı Sokağı” Stefan Zweig

Kitap Yorum; “Ay Işığı Sokağı” Stefan Zweig

Yazar 3noktacom

“Ay Işığı Sokağı” kitabının konusu nedir?

“Ay Işığı Sokağı” isimli kitap, içinde 5 farklı öykü barındırır; “Ay Işığı Sokağı”, “Leporella”, “Nişan”, “Leman Gölü Kıyısında Olay”, “Avare”. “Ay Işığı Sokağı” isimli öyküde pintiliği yüzünden çok sevdiği karısını kaybeden bir adamın, eşini tekrar elde etmeye çalışması anlatılır.

“ Ay Işığı Sokağı” kitabından notlar, ilgi çekici bölümler;

Stefan Zweig’ın başarılı betimlemeleri ve psikolojik çözümlemeleri ilgi çekicidir. İşte bir örnek; “Bu küçük yan sokaklar, büyük kentin çukurluklarında yer bulup saklanmak zorundadır, çünkü içlerinde yüzlerce maske takmış kibar insan barındıran tertemiz camlı aydınlık evlerin neleri gizlediğini küstahça ve yılışıkça söyler onlara”

Beğenebileceğin İçerikler

Ay Işığı Sokağı’nda kahramanımız, Fransa’nın bir liman kentinin ara sokaklarında gezinirken duyduğu arya söyleyen sesi izleyerek, tanımadığı insanların hayatlarına konuk olur.

“Ay Işı Sokağı” hikayesinde geçen opera ve şarkı nedir? Ne anlatır?

Kitapta kahramanımızı etkisine alan şarkı “Der Freischütz” isimli operada geçer. Carl Maria von Weber tarafından 1821 yılında bestelenmiş bu 3 perdelik opera, bir Alman peri masali olan “Freischütz” eserinden uyarlanarak yazılır. Kitapta geçen bölüm ise operanın 3. perdesinden “Schone, gruner Jungfernkranz..” şarkısıdır.

Video kaybolmazsa operanın tamamını ya da kahramanımızın etkilendiği opera parçasını 1.34.40 dan itibaren dinleyebilirsiniz..

Bu bölümde, bir Alman halk şarkısı melodisi (“Wir finden dir den Jungfernkranz”, “Size gelin çelengi buluyoruz”) Weber tarafından operaya adapte edilir. Evlenme hazırlığındaki bayan kahramanımızın yanına gelen nedimeler, endişe içindeki gelin adayına moral verirler. “Schone, gruner Jungfernkranz..” “güzel, yeşil gelin çelengi…”

Beğenebileceğin İçerikler

74 sayfalık kısa ama akıcı bu kitap, fazla ölümlü içeriğiyle neşeli dakikalar vaat etmese de, muhteşem tasvirleriyle, okuyuculara yazılanları hissettiriyor ve Zweig ile birlikte yaşatıyor.

Stefan Zweig kimdir?

1881-1942 yılları arasında yaşamış, Yahudi asıllı, Avusturyalı gazeteci, roman ve biyografi yazarıdır. Üst düzey eğitim alır ve bir çok dil (İngilizce-Fransızca-Latince-Yunanca) öğrenir. Dünyada çeşitli ülkeleri gezer. I. Dünya Savaşı’nda arşiv memurluğu yapar. II. Dünya Savaşı yıllarında Avusturya’nın ilhakı sonrası diğer Yahudiler gibi ülkesinden sürülür. Sürgündeki ilk hayatına İngiltere’deyken başlayan yazar daha sonra Brezilya’ya gider.İkinci evliliğini yaptığı Lotte Altman ile Rio de Janeiro’ya yerleşir. Yazar, Hitler’in getirdiği faşist dünya düzeninin değişmeyeceğini düşünerek büyük bir kedere ve umutsuzluğa kapıldı ve eşiyle birlikte intihar eder.

Stefan Zweig’ın en meşhur eseri nedir?

Beğenebileceğin İçerikler

20 den fazla eseri arasında en bilinen yapıtı, Türkiye’de de çok satılan, “Satranç” isimli eseridir. Dünya hayatını yorumladığı bu psikoloji içerikli romanını bitirdikten sonra intihar eder.

Beğenebileceğin İçerikler