Anasayfa » Istanbul Hatırası, Ahmet Ümit, Kitap-Yorum

Istanbul Hatırası, Ahmet Ümit, Kitap-Yorum

Yazar 3noktacom

istanbul hatırası ahmet ümit

Bu dönemde kitap okumak dışında herhangi bir faaliyette bulunamamamın hoş bir neticesi olarak Ahmet Ümit ile tanışmış oldum. Polisiye romanlarıyla Türkiye’de bu tarzın en önemli temsilcisi A. Ümit’in son romanı “Istanbul Hatırası” nı çok beğenerek okudum.

“En çok neyini beğendim?” sorusunun cevabı çok net; yaşadığım, hayranı olduğum şehri insanlara anlatması ve korunması için mesajlar vermesi. Ancak kitabı okuyacaklara hemen nacizane bir tavsiyede bulunayım; 560 sayfalık bu kitabı yavaş yavaş, sindire sindire okusunlar. Cinayet ipuçlarını değil de Istanbul’un bizlere sunduğu eşsiz nimetleri düşünerek ve belkide kitapta geçmeyen başka bilgileri öğrenmeye çalışarak.

Beğenebileceğin İçerikler

Başkomiser Nevzat ile yardımcıları Ali ve Zeynep, Sarayburnu’ndaki Atatürk Heykeli’nin dibinde buldukları bir ceset ile seri katilleri araştırmaya başlıyorlar. Ancak karşılarındaki katiller çok eğitimli  ve özellikle Istanbul’un tarihini iyi bilen insanlar. Her cinayette (toplam 7 cinayet işleniyor) Istanbul’u vurgulayan gizemli mesajlar ve ipuçları verecek kadar da cesaretli. Romanda anlatıcı komiser Nevzat ve 1. tekil şahıs kullanılıyor.

“ “Valla Nevzat” dedi manidar bir sesle. “Katillerin yerinde olsam, ne Yunanlı, ne Romalı, ne Osmanlı, hiçbir hükümdara değil, doğrudan Sinan’ın eserlerine gönderme yapardım. Çünkü gelmiş geçmiş hiçbir kral, hiçbir imparator, hiçbir padişah, hiçbir devlet adamı Mimar Sinan kadar eser kazandırmamıştır bu şehre”.(1)

Istanbul ile ilgili konu açıldığında her arkadaşıma her misafirime söylediğim sözleri yazılı olarak bu kitapta görmek beni çok mutlu etti. Ümit ediyorum ki insanlar Istanbul’u ve bu büyük mimarı daha fazla tanımaya çalışırlar.

Kitabın ilk baskısı Haziran 2010 tarihli, benim okuduğum kitap ise Eylül 2010 daki ikinci baskısı. Zamanlama olarak hem daha önce yorumladığım;   http://www.3nokta.com/efsane-istanbul-byzantiondan-istanbula-sergisi_sabani-muzesi/  sergiye daha önemlisi 2010 yılında Avrupa kültür başkenti seçilen Istanbul’a uygun bir eser olmuş.

Beğenebileceğin İçerikler

Kitap 560 sayfa, fiyatı 20 TL.

(1) Ümit, Ahmet, Istanbul Hatırası, Everest Yayınları, Eylül 2010, syf.493

Beğenebileceğin İçerikler