Anasayfa » Husursuz Ressam

Husursuz Ressam

Yazar 3noktacom

New York Metropolitan Sanat Müzesi’nde gösterime giren ‘Felix Vallotton: Huzursuzluğun Ressamı’ isimli sergi kare kare İsviçreli ressam ve grafikerin kariyerini anlatıyor.

Sergide neler var?

Sergideki ilk eser sanatçının Paris Academie Julian’da öğrenimine başladıktan 3 sene sonra, 1885 tarihli, ’20 Yaşında Kendi Portresi’ isimli çalışması. Eserde sanatçı yaşının ötesinde bir olgunluğa sahip.

Felix Vallotton ,1885, ’20 Yaşında Kendi Portresi’

Kuratörler, resim sergisinin başlığı “Husursuz Ressam” için bu otoportreden esinleniyorlar. Kendisinden emin görüntüsü, sessiz ve soğuk arka fon ve rahatsız edici bakışı özellikle yan gözüyle ziyaretçilere dönmesi, bakanlara huzursuzluk veriyor. Aslında Vallotton’un çoğu çalışması tuhaf sorular sorduran, huzursuz veya merak ettiren unsurlar içeriyor.

Beğenebileceğin İçerikler
Feliz Vallotton, 1892, Hasta Kız ( Sergideki bir başka eseri)

Felix Vallotton kimdir?

Felix Vallatton (1865-1925) İsviçreli, post empresyonist ressamdır. Sanatçı 1890’larda yaptığı tahta kalıp resimlerle meşhur oldu. Bu yazımızda anlattığımız ukiyo-e sanatı ile ilgilenir. Özellikle Paris’in günlük hayatını tahta kalıplarla anlattı. Paris sosyetesinde kabul gördü ve modern sanat tarihinde kendisine bir yer edindi. Bu resimlerin siyah beyaz kurguları Paris hayatının keyifli taraflarını anlattığı gibi adaletsizliğini ve çifte standardını da iğneliyordu.

Felix Vallotton eserlerinden seçmeler

1893 ylında sergilenen bu eser, Bathing on a Summer Evening( Bir Yaz Akşamında Yıkananlar) muhafazakar eleştirmenler tarafından eleştirildi.
1917 yılına tarihlenen bu eser, Verdun, I.Dünya Savaşı’na karşıt eserlerinden biridir.
Félix Vallotton , 1893 , Ukiyo-e sanatı ile yaptığı eserlerinden en meşhuru
Félix Vallotton , 1897 , Le Mensonge (Yalan) ( acaba kadın mı erkek mi yoksa ikisi de mi yalan söylüyor?)
Üstteki “Yalan” isimli eserin Ukiyo-e sanatı ile yaptığı versiyonu
Beğenebileceğin İçerikler