Anasayfa » Francis Bacon’ın Gizli Boğası

Francis Bacon’ın Gizli Boğası

Yazar 3noktacom

30 Ocak 2021’de Londra Kraliyet Sanat Akademisinde gösterime girecek olan ‘Francis Bacon: İnsan ve Hayvan’ isimli sergi 20. yüzyılın en büyük ressamı olarak bilinen büyük ustanın en son eserinin görülebileceği ilk sergi olacak. Ölümünden birkaç gün önce bitirdiği ‘Bir Boğa Çalışması’ isimli eseri serginin en önemli parçası olacak. Bacon’un arkadaşı ve biyografisini yazan Michael Peppiatt, 2 metrelik dev eserdeki boğanın, yaşamdan uzaklaşarak bir boşluğa doğru geri yürüyerek, sanatçının yaşamdan karanlığa doğru geçişini temsil ettiğini düşünüyor.

Sanat dünyası eserin varlığından 2016 senesinde haberdar oldu, daha öncesinde eser ‘çok özel bir koleksiyon’ un bir parçasıydı. Sanatçının yakın arkadaşı ve manevi oğlu olan Peppiatt, sanatçıyla son kez konuştuğunda onu görmek istediğini söylemiş, Bacon ise çok yorgun olduğunu, hiç hali olmadığını söyleyerek görüşmek istememiş. Normalde çok enerjik bir insan olan Bacon bu konuşmadan 2 hafta sonra stüdyosunda vefat etmiş.

Hayatı boyunca hayvanlar, boğa güreşleri, Papa gibi farklı konularda eserlere imza atan sanatçının 18 Nisan’a kadar devam edecek sergide, 1930’lardaki ilk çalışmaları dahil olmak üzere toplam 45 eseri yer alacak.

Francis Bacon kimdir?

Beğenebileceğin İçerikler

Francis Bacon (1909-1992) İrlandalı ressam. 1936 yılında ilk kişisel sergisini açar. II. Dünya Savaşı’nın etkisiyle acı, korku, travma konularını eserlerinde işledi. Eserlerinde büyük yer kaplayan çığlık temasıyla yüzlerin şeklini bozması bile resmettiği insanların gerçeğe olan yakınlığını azaltmaya yetmemiştir. Üç parçalı resimler yaptı, diğer ressamların yapıtlarını kendi tarzında yorumladı. Resmi bir eğitim almamış olan Bacon, renkleri ustalıkla kullanmıştır.

Mustafa Horasan’ın yorumladığı, Francis Bacon’un “Etli Figür” isimli eserinin konu edildiği program,

Francis Bacon, Etli Figür
Beğenebileceğin İçerikler