Anasayfa » 2021 Dante Yılı

2021 Dante Yılı

Yazar 3noktacom

“Segui il tuo corso, e lascia dir le genti”, “Kendi yolundan git, bırak insanlar konuşsun”. Sanatçılara ve genç sanatçı adaylarına bir mesaj kabul edebilecek bu sözlerin kaynağı ona atfedilir. Dante’nin ölümünün üstünden tam 700 yıl geçti. 2021 İtalyanlar için Dante yılı ve yıl boyu sürecek etkinliklerin ilki Floransa’da açıldı.

Dante’nin büyük eseri İlahi Komedya’nın 88 eskizi, sanal ortamda sergileniyor. 16. yüzyıl Rönesans sanatçısı Federico Zuccari’nin bu çizimleri, Floransa’daki Uffizi Galerisi tarafından ücretsiz olarak çevrimiçi olarak sergileniyor. Uffizi’nin direktörü Eike Schmidt, “Şimdiye kadar bu güzel çizimler yalnızca birkaç akademisyen tarafından görüldü. Halka yalnızca iki kez ve kısmen sergilendi. Şimdi, bilimsel bir yorum ile tam olarak yayınlanıyorlar”.

Dante Alighieri kimdir?

İtalyan flozof ve şair (1265-1321) Modern İtalyanca’nın temeli sayılan “İlahi Komedya” eserinin yazarıdır. Bu eseri dönemin olmazsa olmaz dilleri latince yada yunanca değil italyanca yazarak, her yüzyılda geçerliliğini koruyan milli bir edebiyat başyapıtı meydana getirmiştir. Soylu bir ailede büyümüş, hayatının Floransa şehrinde geçirmiştir. Sevgilisi Beatrice ile evlenememesi ve sonrasında Beatrice’in çok genç (24) ölmesi Dante’nin hayatında dönüm noktasıdır. Sevgilisine ölümsüz ve ilahi bir görünüm verir, Beatrice tanrı tarafından ona göndermiş bir melektir.

İlahi Komedya ne anlatır?

Dante, “İlahi Komedya”da cennet, cehennem ve araf mekanlarını betimlerken yunan ve roma mitlerine ve Kur’an ayetlerine başvurmuştur. Cehennemdeki yerler ve yaratıklar yunan mitlerinden, cezalar Romalılardan, acı çekme ve işkence gibi kavramlar ise islami inançlardan esinlenerek yazılmıştır. Dante, muhteşem hayal gücü ve eşsiz betimlemeleriyle rönesans hareketinin öncülerinden olur.

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler