Anasayfa » Fenerbahçe-Gençlerbirliği maçı notları ve Ahilik “Pabucunu dama atmak”(02.10.2010)

Fenerbahçe-Gençlerbirliği maçı notları ve Ahilik “Pabucunu dama atmak”(02.10.2010)

Yazar 3noktacom

Gençlerbirliği futbolcuları “Kardeşlik, doğruluk ve dayanışmaya çağrı” yazılı pankartla sahaya çıktı. Ne olduğuna anlam veremediğim bu pankartı biraz araştırınca bu haftanın Ahilik Kültürü Haftası olduğunu ve pankartın bunu vurguladığını anlamış oldum. Sade bir “Ahilik haftası kutlu olsun” yazılı pankartla çıkılsaydı daha mı iyi olurdu diye düşünmeden edemedim. Staddaki yaklaşık 40.000 kişiden ne kadarının bunu algıladığını bilmek imkansız.

Ahilik haftasının, Ahi Evran’ın memleketi Kırşehir’de çok daha renkli bir şekilde kutlandığını tahmin ediyorum. Bu haftayla Türkiye genelindeki esnafların pek ilgilendiklerini düşünmüyorum. Ama eminimki birçok insanın zihninde ahilik kültürünün düzgün esnaf ve ticaret adamı yaratmanın en önemli yollarından biri olduğu yer etmiştir. Kısa bir örnekle konuyu kapatayım.

“Pabucunu dama atmak” sözü ahilik kültürünin etkisiyle dilimize yerleşmiş bir deyimdir. Ahilik sisteminin temeli dürüst ve doğru esnaf olmaktır. Ahilik teşkilatı bu esası kontrol edecek bir sistem kurmayı da ihmal etmemiştir. Esnaf içinde kurallara aykırı davrananlar veya müşterilerden şikayet alanlar olduğunda, esnaf ziyaret edilir ve kusurlu bulunursa “pabucu dama atılırmış”. Damında pabuc olan esnafı gören müşteriler, o esnafın hatalı işler yaptığını bilir ve ona göre hareket edermiş.

Maçta önemli bir kalabalık vardı ancak Gençlerbirliği’nin seyirci sayısı 7-8 kişiyi geçmezdi. Kuruluş tarihi 1923 olan Ankara takımı Gençlerbirliği ne yazık ki seyircisiz!

Beğenebileceğin İçerikler

Fenerbahçe ilk 15 dakikada organize bir atak gerçekleştiremesede uzaktan şutlarla Gençlerbirliği kalesini yokladı.Bu süreçte sürekli faul yapan Gençlerbirliği ve düdük çalmaktan yorulan bir hakem sahadaydı. Ilk 15 dakikadaki faul sayısı 12-3 Gençlerbirliği lehineydi.

20. dakika Fenerbahçe Senegalli futbolcusu Niang ile 1-0 öne geçti. Bu gol son zamanlarda Fenerbahçe’nin gerçekleştirdiği belkide ilk organize atak ile başarıldı.

Beğenebileceğin İçerikler

Sadece 5 dakika sonra, 25. dakikada Senegalli Niang maçı 2-0 a getirdi.Bu dakikadan sonra sahada maç bitsede gidelim diyen Fenerbahçe, biraz bişeyler yapmaya çalışan ama gol pozisyonu bulamayan Gençlerbirliği takımları vardı.

Ikinci yarı çok sıkıcı ve etkisiz geçti. Uykusu gelen veya maçı son 15 dakikada bırakıp giden seyirciler bile vardı. Kırmız kart nedeniyle son 25 dakikayı 10 kişi oynayan Gençlerbirliği, 88. dakikada Brezilyalı futbolcu Santos’un golune engel olamayınca maç 3-0 Fenerbahçe üstünlüğüyle bitti.

Bu kadar kolay bir maçta göze çok batan bir hakem vardı sahada. Düdüğünü çok fazla ve bazı yerlerde gereksiz kullandı, maçın kontrolunü bir türlü eline geçiremedi. Ayrıca maçtan sonra ziyaret ettiğim Gençlerbirliği nin resmi web sitesi “Ilk yardım Aydınus’dan” başlığıyla yenilginin faturasını hakeme çıkartmıştı bile.

Maç güzel gollerine rağmen genel anlamda sıkıcı ve mücadeleden uzaktı. Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman’ın oyuna müdahale etmesini beklerdim, kimsenin bu kadar seyirciyi uyutmaya hakkı yok. 90 dakikalık süreçte mücadelesiyle seyircisine heyecan verecek futbol maçları seyretmek istiyoruz, uyutacak değil.

Beğenebileceğin İçerikler