fbpx

Heykel Bizon da Yok Edildi

“Kötü şöhretli bir fotoğrafa dayanan bir işin, nasıl sömürgeciliğin onaylanması olarak yorumlanabileceğini gerçekten anlamıyorum”

Kanada’nın Edmonton şehri, sanatçı Ken Lum’un bir bizon ve kürk tüccarı işinin “acı verici anılara neden olabileceğine” karar verdi. Yaklaşık 300.000 Amerikan dolarına mal olan eserin kamusal alana konulması yasaklandı.

Edmonton’daki bir yaya köprüsünün her iki ucunda durması amaçlanan iki büyük bronz figürden oluşan çalışmada, bir uçta bir bizon suya bakarken tam karşısında bir kürk tüccarı, bir bizon postu yığınının üzerine oturacaktı.

Sanatçı, “Köprüden geçen insanların tedirgin bakışlarla hissedilir bir gerilim yaşamalarını istedim. Sanatın zorlayıcı olması gerektiğine inanıyorum. Ve bu meydan okuma, halktan işi yorumlamaya çalışmak için yatırım yapmalarını, kendilerini geliştirmelerini ister”

Şehir meclisinin yorumu ise “Bu eser bazı izleyicilere sanatı düşündürürken bazılarına ise acı verici anıları hatırlatarak zarar verebilir. Bu nedenle, bu iş tüm Edmontonluları kapsayıcı olarak kabul edilmiyor”.

Bir zamanlar Kuzey Amerika’da 30 ila 60 milyonluk büyük bir nüfusa sahip olan bizon, 1800’lerin sonlarında avlanma ve “ayrım gözetmeyen katliam” nedeniyle yok edildi. Kanada Yaban Hayatı Koruma Derneği’ne göre, 1888 yılına gelindiğinde Kanada vahşi doğasında bizon kalmamıştı.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Saç ve Bellek

Read Next

Vücut Dili

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir