Anasayfa » Banksy’den Filistin’e Yardım

Banksy’den Filistin’e Yardım

Yazar 3noktacom

İngiliz graffitici Banksy (46), 2005 yılında Gazze ve Batı Şeria’ya giderek, belkide adının dünyaca ünlenmesini sağlayan birçok eser bırakmıştı. Sokak sanatçısının özellikle 2002’de inşa edilen İsrail-Filistin ayrım duvarına yaptığı çalışmalar tüm dünyanın ilgisini çekmişti. “Dünyanın en büyük açık hava hapishanesi” diye tanımladığı Filistin’e ilgisini kaybetmeyen Banksy, İsrail’in Batı Şeria sınırına ördüğü duvarın karşısında, Beytüllahim’de 10 odalı butik bir otel de açtı. Dünyanın en kötü manzarasına sahip olduğunu söylediği otelin adı “Duvarlarla Çevrili” anlamına gelen “The Walled Off Hotel”.

Kendi oteli için yaptığı ve otelin lobisinde sergilenen, göçmen krizine atıfta bulunan tablosu ile birlikte toplam üç tablosu Beytüllahim’de yapılacak bir hastane için açık arttırma ile satılacak. “Rembrandt’tan Richter’e” isimli açık artırmada Picasso, Rembrandt eserlerinin yanı sıra Banksy’nin bağışladığı üç eser de olacak. “Akdeniz Manzarası 2017” isimli bu üçleme ilk bakışta 19. yüzyıl Romantik akım tarzında hoş deniz manzarası tablosu. Ayrıca dünyadaki mülteci sorununa dikkat çeken, mesaj dolu eserler. Eserlerin 800 bin – 1.2 milyon İngiliz sterlini civarı bir rakama satılacağı tahmin ediliyor. Elde edilen gelir Beytüllahim Hastanesine bağışlanacak. Hastanede felç ünitesi kurulması ve çocuk rehabilitasyon malzemesi alımında kullanılacak.

Sotheby’s Avrupa Modern Sanat Müdürü Alex Branczik. “Banksy’nin eserlerinin Bellotto, Van Goyen ve Turner gibi manzara duayenlerinin eserleriyle beraber olmakla beraber kuvvetli bir siyasi mesaj vermesinden dolayı yerinin farklı olduğuna” işaret ediyor.

Beğenebileceğin İçerikler
Banksy, yıkılmış bir evin kapısına ‘Bomb Damage‘ (Bomba Hasarı) adlı bir çalışma yapar Eserde Yunan mitolojisinde gururu yüzünden çocuklarını kaybeden Tanrıça Niobe’nin ağlarkenki halini tasvir eder.
Beğenebileceğin İçerikler