Anasayfa » Belgrad ve Opera (Verdi, Nabucco)

Belgrad ve Opera (Verdi, Nabucco)

Yazar 3noktacom

Belgrad havalimanının ismi Nikola Tesla dır. Nikola Tesla (1856-1943) Sırpların gelmiş geçmiş en önemli bilim adamıdır. 700 den fazla icatı olan mucit Tesla’nın, bazı çalışmalarının Edison tarafından çalındığı iddia edilmektedir. Isminin Ergenekon iddianemesinde bile geçtiğini düşünürseniz, hayat hikayesi kesinlikle romanlara konu olabilecek ilginç bir kimlik. Prestij isimli filmde Tesla’nın dehası ile ilgili biraz ipucu bulabilirsiniz. (Prestij, orjinal ismi:Prestige, 2006, Yönetmen Christopher Nolan)

Nikola Tesla nın çalışmalarından;
nikola tesla çalışma

Havalimanından şehir merkezine gitmek için taksilerle pazarlık yapmayı ihmal etmeyin, bu mesafe en fazla 1500 dinar (94 dinar:1 Euro) tutacaktır.

1521’de Kanuni döneminde Osmanlı topraklarına katılan Belgrad, 1878 Belgrad antlaşmasına kadar Osmanlı’da kaldı. Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği kritik bir mevkide kurulmuş olan şehir, tarihi ve doğasıyla görülmesi gereken bir yer.

Beğenebileceğin İçerikler

Istanbul’da Belgrad ismini almış ve herkesçe bilinen iki tane özel yer var. Bunlardan birincisi Belgrad Ormanı. Belgrad Ormanları ismi, Kanuni Sultan Süleyman’ın Belgrad Seferi’nden dönerken getirdiği esirleri bu bölgede bir köye yerleştirmesinden dolayı verilmiştir.Bizanslıların “Petra” veya “Avyat” dediği bu köy, Belgrad tan gelen insanlarla birlikte “Belgrad” ismini almıştır. Bu isim orman ile beraber anılmış, Belgrad Ormanları ismi günümüze kadar gelmiştir.

Diğer Belgrad ismi ise Yedikule ile Silivrikapı arasında bulunan sur kapılarından birinin ismidir. Yine Kanuni zamanında Belgrad seferinden dönüşte, bir kısım esirler bu kapının bulunduğu semte yerleştirilmişlerdir.Bu nedenle sur kapısına “Belgrad Kapı” denilmeye başlanmıştır.

Belgrad Ulusal tiyatro binası 1869 yılında inşa edilmiş. Milano daki La Scala örnek alınarak ancak daha ufak boyutta yapılan mimarisiyle çok şirin bir bina. Bina yıllar boyunca değişiklikler gösterdikten sonra bugünkü halini almış. 1999 yılındaki Nato bombardımanı sırasında performansların devam etmesi ve ücretin 1 dinar tutulması bu binanın Sırplar için değerini arttırmıştır.

Belgrad Operası, Belgrade Opera

Beğenebileceğin İçerikler

Soğuk ve karlı bir Belgrad gecesinde, Verdi’nin Nabucco operasını izlemek için binaya operanın başlangıcından 20 dk önce gittim. Çok soğuk olmasına ragmen insanlar daracık bir mekanda bekletildi ve içeri alınmadı. Sebebi, içerideki hazırlıkların devam etmesiymiş. 15 dakika kala insanlar içeri alındı ve opera 10 dk geç başladı. AKM den alıştıgım sis yapan makine gürültüsüne burada da rastladım. Ancak buradaki alet Istanbul dakinden çok daha fazla gürültü yapıyordu. Oyuncular ellerinden geleni yaptılar ama orkestra ile uyumları çok başarılı değildi.

va pensiore, Verdi Nabucco, Belgrade

Verdi’nin diğer eserleriyle karşılaştırıldığında sıkıcı bir eserdir. Ancak Nabucco iki açıdan önemlidir. 1)Özellikle 3.perdenin başlangıcında yer alan “Va Pensiero” isimli koral, Italyanlar için milli marş mertebesinde ilgi görmüştür (O dönemde Italya, Avusturya’nın işgali altındaydı ve bu eser Yahudilerin ana vatan özlemini anlatmaktadır) 2) Avrupa ya Türkiye üstünden doğalgaz tasıyacak 3300 km lik boru hattının ismidir.AB enerji bakanları 2003 yılında Viyana’da yeni kaynak arayışları için yaptıkları toplantıda gece topluca Verdi’nin Nabucco operasını izlemişler ve isimde o geceden kalmıştır.

Belgrad Operası : http://www.narodnopozoriste.co.rs
Restaurant : Malevilla, Nikola Tesla Bulvarı, Zemun, 011-3077575 (Tuna nehri üzerine kurulmuş bir iskelede)

Beğenebileceğin İçerikler