Anasayfa » Altın tuvalet Türkiye’ye gelir mi?

Altın tuvalet Türkiye’ye gelir mi?

Yazar 3noktacom

Sanatçının 18 ayar altından yaptığı klozet, New York Manhattan’daki Guggenheim Müzesi’nde sergilendi. Bu “sanat eseri” ziyaretçiler için isterlerse kullanabilecekleri bir odaya yerleştirildi. Tam çalışır vaziyetteki klozeti ziyaret edenler için kapısı kilitli odada ayna ve tuvalet kağıdı da konuldu yani isteyen sanatçının deyimiyle “doğal çağrıya” karşılık vererek, bu tuvaleti kullanabildi. Bu kıymetli tuvalet şimdi İngiltere’ye Blenheim Sarayı’na geliyor. İsteyen ziyaretçiler, 3 dakika süre kısıtlamasıyla tuvaleti kullanabilecek. Belki bir gün Türkiye’ye de altın tuvalet gelir.

Guardian gazetesine röportaj veren sanatçının yorumları;

Neden altın tuvalet ?

“Tuvalet herkesin günlük rutininde sıklıkla uğradığı bir yer. Bu nokta , eser için düşünmeye başladığımda bana en çok ilham veren unsurdu. Malzemeye karar verme vakti geldi. Altın; mükemmelliğin ve kapitalist kültürün simgesi. Komik bir fikirdi, arkadaşlarımla şakalaştım ama sonunda nadir bulunan değerli bir malzeme ile en sık kullanılan alanı birleştirmenin ilginç olacağını fark ettim.”

Beğenebileceğin İçerikler

Altın tuvalet ne kadar pahalı?

Çok çok pahalı, bildiğim kadarıyla, bu büyüklükte ergitme daha önce denenmemişti. İçinde mühendislik, araştırma ve sanatsal beceri var. Bittiğinde ortaya çıkan rakam bizim için bile şaşırtıcıydı.”

Trump Guggenheim Müzesi’nden Vincent van Gogh‘un “Karlı Manzara” isimli eserini Beyaz Saray’daki konutlarına koymak için kiralamak istedi. Guggenheim Müzesi ise Gogh’un tablosu yerine sizin eserinizi önerdi. Ne düşündünüz?

“Nancy Spector önemli bir müze müdürü ve keskin zekalı. Müzeden herhangi bir eseri vermeye yetkisi var. Eserimin, Beyaz Saray’a verilecek kadar önemsenmesi beni onore etti.”

Beğenebileceğin İçerikler

Maurizo Cattelan kimdir?

1960 yılında İtalya Padova’da doğar. Geçimini sağlamak için aşçılık, hastabakıcılık, postacılık, temizlikçilik ve hatta cenaze levazımatçılığı gibi işlerde çalışan Cattelan kendi deyişiyle “çalışmadan yaşayabilmek amacıyla” sanata yönelir. 2011 yılında emekli olmaya karar verir ama fazla dayanamaz ve tekrar eser yaratmaya başlar. New York Guggenheim müzesinde 2016-2017 Eylül ayları arasındaki bir tuvaleti sökerek, yerine 18 krat altından yapılmış yenisini koyar. Avrupa ve Amerika’da bir çok sanat sergisine katılır.

Blenheim Sarayı nerede?

Saray Oxfordshire’da, Londra ve Birminghan şehirlerinden 1.5 saat mesafede yer alıyor. web site de tüm detaylara ulaşılabilir.

Beğenebileceğin İçerikler

II. Dünya Savaşı sırasında İngiltere Başbakanı olan ve dünyanın geleceğine yön veren Winston Churchill, bu sarayda doğar. Sarayın kısa hikayesi;

Saray ismini 1704 yılında, küçük Blindheim veya Blenheim adlı köyün yanında yapılan bir meydan savaşından alıyor. Blindheim bugün, Münich ve Stutgart şehirleri arasında, her iki şehre de 1,5 saat mesafededir. İngilizlerle Fransızlar arasında yapılan bu savaşı İngilizlerler kazanır. İngiliz ordusunun komutanı Birinci Marlborough Dükü John Churchill’dir (1650-1722). 
Marlborough (Marlbra okunuyor) İngilizlerin en önemli komutanlarındandır ve Blenheim zaferi çok önemlidir. Savaşın sonucu, Fransızların Avrupa üzerinde egemenlik kurma hayallerini yıkar. İngilizlerle birlikte savaşan Avusturya ve Hollanda da Fransız istilasından kurtulur. İngiltere’nin yükselişi başlar. Kraliçe Anne minnetini göstermek için Marlborough’ya Oxford yakınlarında büyük bir arazi bağışlar ve içine bir saray yapılması için devletten ödenek çıkarır. Kraliçe Anne, komutanına neredeyse kendi oturduğundan (Londra’da İngiliz hükümdarlarının oturduğu Buckingham Sarayı)’ndan daha görkemli bir saray yaptırır.

Yaz aylarında bahçeleri ile muhteşem bir güzelliğe kavuşan saray, özellikle pazar günleri düzenlenen etkinliklerle ilgi çekici bir mekan olmaya devam eder.

Beğenebileceğin İçerikler
Guggenheim Müzesi’ndeki Vincent van Gogh‘un “Karlı Manzara” isimli eseri
Beğenebileceğin İçerikler