fbpx

Futbol Sahası Orman oldu.

For Forest, Die ungebrochene Anziehungskraft der Natur, 2019

Avusturya’daki bir futbol sahasının ortasında 300 (üçyüz) adet ağaç yetişiyor. İsviçreli küratör* Klaus Littmann’ın eseri “Orman Stadyum”, 8 Eylül Pazar günü Klagenfurt şehrinde açılıyor.

Futbol sahası neden orman haline getirildi?

Litmann bu çalışma ile, iklim değişikliğine ve özellikle son yıllarda artan ormansızlaşma tehdidine dikkat çekmeyi amaçlıyor. Bugün yok olmasına seyirci kaldığımız doğa, bir gün, hayvanat bahçelerindeki özel hayvanlar gibi, sadece özel tahsis edilmiş alanlarda seyredeceğimiz güzellikler haline gelebilir.

Fikir nerden çıktı?

Klaus Litmann’ın ilham kaynağı sanatçı Max Peintner. Peintner, 1970 yılında altta gördüğünüz resmi yapar. Litmann bunu neredeyse 30 yıl önce görür ve hiç unutmaz.

Max Peintner ‘in resmi (Resim Litmann tarafından renklendirilmiştir)

Klauss Litmann kimdir?

68 yaşındaki Basel doğumlu Litmann, bir çok serginin kuratörlüğünü yapar. 2002 yılında doğduğu şehir Basel’in “Kültür Ödülü”nü alır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde 80’den fazla sanat projesi gerçekleştirir.

“Orman Stadyum” nerede? Ne zaman görülebilir?

“Orman İçin” isimli bu çalışma, Klagenfurt şehrindeki Wörthersee Stadyumu’nda, 8 Eylül- 27 Ekim tarihleri arasında görülebilir.  Daha fazla detay için web.

*Küratör : Müze, kütüphane, sergi, hayvanat bahçesi vb.ni yöneten ve etkinliklerini düzenleyen yetkili kimse.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Altın tuvalet Türkiye’ye gelir mi?

Read Next

Ressam Opera’ya giderse…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir