Anasayfa » Hayal Melodileri 2020, 2. Başarı Ödülü

Hayal Melodileri 2020, 2. Başarı Ödülü

Yazar 3noktacom

Sakarya Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü öğrencisi Sn. Ayşegül Tatar, Hayal Melodileri resim yarışması seçici kurulu tarafından 2. başarı ödülüne layık görüldü. Ayşegül Tatar, Mozart’ın “Sihirli Flüt” operasını dinleyerek hayalini resimsel bir anlatım diliyle ifade etti.

Ayşegül Tatar, No.24 / 1791, 100×100 cm, Tuval üzerine yağlıboya.

Sanatçının Yorumu;

Çocukken dinlediğiniz aryaların ne olduğunu bilmeden büyüyebilirsiniz. Operayı izlemeden, sadece müziğin zihninizde şekillendiği o yıllardan bugüne gelip buna bir de görsellik eklenince, operayla birleşmenin verdiği heyecanın içinde buluverirsiniz kendinizi. Karmaşık hale gelmez. Tamamlanmıştır ve nettir. Zihinde şekillenmiş her bir melodiyi görmek için hareketler, belli form ve renk uyumuyl tuvalde yerini alır. Sonunda opera baştan sona karşınızdadır ve çocukluğunuz remin içinden operayı izler. Müziğin duyumsallığı, resmin soyutluğuyla birleşir. Elle tutulamaz olan müzik, zihinde karşılık bulup soyut olarak resmedilir.

You can grow up without knowing what the arias that you listened to as a kid mean. You grow up with only the music forming in your mind. Then, you watch that music in an opera and imagery is added to that music. You find yourself excited when they combine, these have complemented each other, they are a clear whole with no complexity. Motions, form and color harmony take their places on canvas to show you the melody that had a form in your mind. The opera is finally in front of you from start to finish and your inner child sees the opera through the painting. The sentimentality of the music combines with the abstraction of the painting. The intangible music is reflected and painted as an abstract.

Beğenebileceğin İçerikler
İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Sn. Suat Arıkan, Ayşegül Tatar’a başarı belgesini verdi.

Sakarya Üniversitesi öğrencilerine resim yarışmamıza katılımları için teşekkür ederiz.

Beğenebileceğin İçerikler