fbpx

Macar Orkestrasından Ev Hapsindekilere Müzik

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de sanat faaliyetlerini sürdüren MAV Senfoni Orkestrası, müziği sokaklara taşırken, koranavirüs nedeniyle karantina altında evlerde ve hastanelerde kalmak zorunda olan insanlara müzik ile moral veriyor.

Nyiss ablakot a zenének – Újpalota

Ehhez a videóhoz nem szükséges komment, mi már vagy tízszer megnéztük… Ma megyünk budára is, az 1., és a 12. kerületbe indult néhány perce az egyik autó, a másik pedig a 10., 17., és 18. kerületek felé vette az irányt. Hamarosan lehet nyitni az ablakokat :)És egy fontos információ: picit hagyjuk pihenni az autókat és a söfőröket is, így most az ünnep miatt négy nap szünet következik. Azért figyeljék oldalunkat, mert az elmúlt két hét még nem látott fotóit, videóit meg fogjuk osztani itt önökkel, keddtől pedig újra indulnak a zenélő autók. Addig vigyázzanak magukra és egymásra!

MÁV Szimfonikus Zenekar paylaştı: 9 Nisan 2020 Perşembe

Orkestra şefi Gyorgy Lendvai, “Durum ikinci dünya savaşındaki kadar kötü değil ama insanlar karantina altında ve bunun daha ne kadar süreceğini bilemiyoruz. En azından onlar biraz neşelendirelim” şeklinde konuştu. Orkestra, özel düzenlenen araçla, özellikle huzurevleri ve yaşlıların kaldığı semtlere müzik götürüyor. (REUTERS/Bernadett Szabo)

MAV Senfoni Orkestrası Hakkında

MAV Orkestrası, Macaristan Devlet Demir Yolları (MAV) tarafından 1945 yılında yani tam 75 yıl önce kurulur. Yaklaşık 90 müzisyenlik bir kadroyla çalışmalarını sürdürmektedir. Detaylı bilgi için www.mavzenekar.hu

Senfoni Orkestrası nedir?

Basit olarak senfoni çalmaya yeterli orkestraya senfoni orkestrası denir. Oda orkestrası daha az müzisyen ve çalgı ile neredeyse odada bile sanat yapabilecek orkestralara verilen isimdir. Filarmoni ve Senfoni orkestraları ise 50 den fazla müzisyen ve doğal olarak daha zengin çalgı içeriğine sahiptir. Filarmoni ve Senfoni arasındaki fark, yönetim biçiminden kaynaklanır. Filarmoni “müziği sevenler” anlamına gelir ve bu ismi alan orkestralar genellikle dernekler, organizasyonlar tarafından yönetilir. Senfoni orkestraları ise devlet destekli orkestralardır.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Modern İngiliz Operası ‘Krişna’

Read Next

Kata Geibl ve Toplum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir