Anasayfa » Hilma Af Klint Avustralya’da

Hilma Af Klint Avustralya’da

Yazar 3noktacom

“Hilma af Klint: Gizli Resimler” isimli sergi için New South Wales Sanat Galerisi yönetmeni Michael Brand şu yorumu yapıyor: “Bu sergi, Avrupa modernizm akımının kadın oluşundan dolayı varlığını yıllarca kabul etmediği bir sanatçıyı tanımak için bir fırsattır. Kadınlar için sınırlı yaratıcı özgürlüğün olduğu bir dönemde bu eserler sanatçının zekası, vizyonu ve manevi yolculuğunu göstermektedir. Yaşadığı dönemde çok az eseri sergilenen bu ressam nihayet sanat dünyasında hak ettiği yeri buluyor.” İki yıl önce New York Guggenheim Müzesinde ziyaretçi rekorları kıran bu sergide , sanatçıya ait 100’ün üzerinde eser mevcut.

Sergi, 12 Haziran 19 Eylül arasında gösterilecek ve İsveçli bayan ressamın eserleri ilk kez Avustralya kıtasında görülmüş olacak.

İsveçli kadın sanatçı Hilma Af Klint (1862-1944) varlıklı bir ailede büyüdü. Manzara resimleri, portreler ve botanikle alakalı birçok resimler çizdi. 1889 yılında ‘Teozofi Cemaati’ isimli bir gruba katıldı. Yaşamın her türlüsünün kozmik bir bütünün parçası olduğunu savunan bu grupla manevi tarafını keşfetmeye başladı. Bundan dolayı ömrü boyunca ‘deli cadı’ damgası yiyen sanatçının kadın oluşu, sanat dünyasında çevresinin olmayışı ve manevi tarafı ile resim yaptığını açıkça kabul etmesi erkeklerin kontrolünde olan sanat dünyasında isim yapmasını engelledi. Sanatçı arkadaşlarıyla kurmuş olduğu grupla atölyesinde ruh çağırma seansları düzenledi. Bu seanslarda öteki dünya hakkında detaylı notlar alarak bunları da eserlerine yansıttığı söyledi. Resim yaparken üstün bir gücün kendisi ile iletişime geçtiğini ifade etti.

Bu yazıyı beğenenler, Hilma Af Klint’i anlatan bu yazıyı da okuyabilirler.

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler