Anasayfa » Charles Dickens’ı ağlatan soprano

Charles Dickens’ı ağlatan soprano

Yazar 3noktacom

Paris Operası’nın 1862 yılı sezonu, 19 Kasım 1862 tarihinde açılır. İngiliz roman yazarı Charles Dickens, bu açılışa katılmak için Londra’dan Paris’e gelir. Gluck’un Orphee isimli operası sahnelenirken, Rus yazar Ivan Turgenyev, biraz öteden Dickens’i gözlemler; “İki kolu çapraz biçimde göğsüne sıkıca birleşmişti ve gözünden yaşlar süzülüyordu”.

Bir gün sonra Charles Dickens’ın soprano Pauline Viardot’a ilettiği not; “Sevgili Madam Viardot. Dün geceki harika performans için size teşekkür etmeliyim…Hiçbir şey daha muhteşem, daha gerçek, daha yumuşak, daha güzel, daha derin olamaz!

Soprano Pauline Viardot kimdir?

Charles Dickens’i ağlatan bu sesin sahibi, 4 kuşak sarkıcılar ve bestekarlar yetiştirmiş İspanyol bir aileden gelen soprano Pauline Viardot’tur. Paris’te doğan Viardot, ailesiyle Londra ve New York’a seyahatler yapar. Mozart’ın Don Giovanni operasının, Gioachino Rossini’nin 6 operasının bu ülkelerdeki ilk temsillerinde ailesi görev alır. Ancak opera Viardot’un tek aşkı değildir. Franz Liszt’den piyano dersleri alır ve piyano konserleri verir. 1843 yılında katıldığı Rusya turnesinde , “Sevil Berberi” operasında Rosina rolunü oynar. Rus yazar Ivan Turgenyev sahnede gördüğü Viardot’a aşık olur. Büyük aşkını “opera”da bulan Turgenyev, Rusya’yı terk eder. Viardot’un çocuklarına kendi çocuğu gibi bakar ve ölümüne kadar (1883) Viardot’un yanından ayrılmaz. Viardot ise 1863 yılında sahnelere veda eder. 1910 yılında, 88 yaşında vefat eder.

Beğenebileceğin İçerikler
1800’lü yılların önemli sopranosu Pauline Viardot

Villa Viardot’un hikayesi nedir?

1874 yılı. Paris’in batısında, Sen Nehri kıyısında, 1830 yapımı İtalyan tarzı villayı garip bir üçlü kiralar: Eski tiyatro yönetmeni Louis Viardot, karısı opera sanatçısı Pauline Viardot ve Pauline’e aşkla bağlanmış Rus romancı Ivan Turgenyev. Viardot çifti villaya, Turgenyev ise 50 metre ötede yaptırdığı kulübeye yerleşi ama çoğunlukla villada vakit geçirirler. Misafirler arasında dönemin ünlüleri hikayeci Maupassant, opera bestekarı George Bizet ve Saint-Saens vardır. Turgenyev, 1883 yılında, ikinci kattaki balkonlu odada, aşkı Pauline’in kollarında hayata veda eder. Turgenyev’in ölümünün 100’üncü yıldönümü nedeniyle halka açık bir müze haline getirilen kulübede, romancının balkonlu yatak odası, çalışma odası görülebilir. Rusya’daki hayatını anlatan dokümanlar ve müzik salonunda piyanosu da bulunur. (16, Rue Ivan Tourgueniev, 78380 Bougival)

Müzeye gidenler, hemen yakındaki Villa Viardot’u da göreceklerdir. Turgenyev’in kulubesi müze yapılır ama büyük soprano Viardot’un adını alan villa neredeyse yıkılacak haldedir.

“Villa Viardot” binası kötü durumdadır. Hemen yanında bulunan Ivan Turgenyev Müzesi ise bakımlıdır. Yürüme mesafesinde, meşhur bestekar George Bizet’in evi (Maison de G.Bizet) de görülebilir.

Ivan Turgenyev kimdir? En meşhur eseri nedir?

Beğenebileceğin İçerikler

Ivan Turgenyev (1918- 1883) Rus Edebiyatı’nın en önemli yazarlarındandır. Hayatının son 40 yılını Rusya dışında, Avrupa’da geçirir. En meşhur eseri “Babalar ve Oğullar” (1862) bir dünya klasiği olarak kabul edilir.

“İnsan tanrıya nasıl yalvarırsa yalvarsın, mucize istiyor demektir. Bütün dualar şöyle özetlenebilir : “Ulu tanrım, ne olur iki kere iki dört etmesin”.” (I.Turgenyev)

“Oliver Twist”in yazarı meşhur İngiliz romancı Charles Dickens, o gece Viardot’un sesinden etkilenerek gözyaşları döker. Soprano Pauline Viardot, 19.yüzyıl opera dünyasına damga vurmuş önemli bir sestir. Hiç şüphesiz, sadece Turgenyev ve Dickens’i değil, birçok kişiyi operanın büyüsü ve sesinin sihri ile etkilemeyi başarır.

Beğenebileceğin İçerikler