Anasayfa » Cavalleria Rusticana (Köylü Mertliği), Usküp Makedonya

Cavalleria Rusticana (Köylü Mertliği), Usküp Makedonya

Yazar 3noktacom

Baba 3 filminde geçen opera sahnesini hatırlayanlar olabilir. Bu filme renk katan opera Cavalleria Rusticana dır. Sicilya da geçen bu operada, mafyası ile ünlü Sicilyalıların kıskançlıkları, onur kavramı ve tabiki kadınları anlatılır.

7 Şubat Çarşamba gecesi Makedonya’da Cavalleria Rusticana operasını seyrettim.

Tek perdelik, 1 saat 20 dakikalık bu kısa opera Mascagni’ nin  bestelediği operalar içinde en fazla sahnelenen ve bilinen operasıdır. Turiddu (genç bir asker) , askerden dönüşünde eski sevgilisi Lola (Alfio nun karısı) nın başkasıyla (Alfio, arabacı-seyahat eder) evlendiğini öğrenmiştir. Santuzza (genç kız) ise Turiddu yu sevmektedir. Gelişen olaylar, Turiddu ve Lola nın beraber olması, ihanete uğrayan Alfio ile Turiddu yu karşı karşıya getirecektir.

Oyunun genelinde çocukların katılımı fazlaydı. Sahne tecrübesi ve opera sevgisinin küçük yaşta verilmesi iyi düşünülmüş. Alfio (Riste Velkov) nun maalesef sesi pek iyi çıkmıyordu. Bu operada en etkileyici sahne, arabacı yani Alfio nun sahneye girişi ve meşhur aryasını söylediği sahnedir, maalesef pek  başarılı olmadı. Izlerken, içinde hiristiyanlık ögelerinin ve kilisenin de bolca yer aldığı bu operanın, bazı bölümlerinin,  Türkiye de nasıl sahnelendiğini düşünmeden edemedim. 11 Aralık 1999 da , AKM de sahnelenen Cavalleria Rusticana, seyrettiğim ilk operaydı ve maalesef hatrımda o günden hiç bir şey kalmamış.

Beğenebileceğin İçerikler

Makedonya opera binasının yenilenmiş koltukları çok rahat. Tüm koltukların önünde geniş ekran ve hatta dil seçimi imkanı verilmiş. Yalnız İngilizce çeviri de galiba Google translate kullanılmış, bazı cümleler anlamsızdı.

Baba 3 filminde, Al Pacino (Michael Corleone) nun oğlu Cavalleria Rustica operasında Turiddu rolündedir. Sicilya tarzı serenat, perde açılmadan uzun uvertürün içinde seslendirilir ve operanın en meşhur öğelerinden biridir, film de çok net görülür. Aynı şekilde, yukarıda bahsettiğim arabacının giriş sahnesi de filmde yer almıştır.  Al Pacino’nun kızı Mary ise opera çıkışı babasını hedefleyen  yönelen kurşunlar vurulacaktır. Mary nin vurulduğu yer Palermo daki  Teatro Massimo nun heybetli giriş merdivenleridir. Teatro Massimo, Avrupa’nın üçüncü (Fransa ve Viyana sonrası),  İtalya’nın ise en büyük opera binasıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=hY6BnF7xqVI

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler