Anasayfa » Barnett Freedman Sergisi

Barnett Freedman Sergisi

Yazar 3noktacom

İngiltere’nin Chichester şehrinde 01 Kasım’a kadar gösterimde olacak ‘Barnett Freedman: Modern İngiltere Tasarımları’ sergisi. Sanat, resim ve tasarım alanlarında birçok esere imza atan büyük usta Barnett Freedman’ın çok yönlülüğünü ve ruhunu konu alıyor. Mart’ta açılan ve salgından dolayı hemen kapanmak durumunda kalan bu sergi, ustanın o dönemden bugüne gelen zorlukların üstesinden gelme mesajını veriyor. Dünya savaşı tabii ki bugün yaşadığımız salgından çok daha büyük bir felaketti . Ancak büyük usta insanların zorluklar karşısında bir araya gelmemizi ve iyimser olmamızı telkin ediyor.

“Çark çeviren bir adam görürseniz makineleri sevip sevmediğini hemen anlarsınız. Seviyorsa adam çarkla bir bütün olur, yoksa onlar iki ayrı parçadır” diyen Barnett, İkinci Dünya Savaşının en tanınmış sanatçılarından biriydi. Savaşta görev alan santral memurundan pilotlara kadar birçok insanı, savaş makinelerini ve onları kullananları resmeden Freedman’ın çizimlerini o dönemde okullardan kafelere kadar her yerde görmek mümkündü. Sanatta ayrımcılık yapmaktan hoşlanmayan Freedman için yağlıboya ile tuvale eser yapmak ya da kraker kutusuna çizim yapmak arasına fark yoktu, sanatın ticaret için yapılmaması gerektiğini savundu. Pullara bile çizim yapmasıyla ünlü Freedman’in “Kral’ın Pulu” isimli çalışması milyonlarca insana ulaştı.

Barnett Freedman (1901-1958) İngiliz ressam, ticari tasarımcı, kitap çizeri. Özellikle mum boya ile litografik (taş baskı) çizim, Freedman’ın uzmanlık alanı haline geldi. 2.Dünya Savaşı sırasında resmi savaş sanatçısıydı.

Beğenebileceğin İçerikler

Beğenebileceğin İçerikler