Anasayfa » Balıkçı Naif Ressam

Balıkçı Naif Ressam

Yazar 3noktacom

24 Ekim’de İngiltere Cambridge’de açılacak “Alfred Wallis’i Yeniden Keşfetmek” isimli sanat sergisi modern resim sanatının gelişmesine katkıları olan fakat pek tanınmayan bu balıkçı ressamın hayatı ve eserlerine ışık tutacak. Çoğunlukla sanatçının hayatının son iki yılına sığdırdığı (1941-42) eserler, Kettle’s Yard isimli sanat galerisinde gösterilecek. Hayatı boyunca balıkçı teknelerinde çalışan Wallis 70 yaşından sonra eşinin ölümüne dayanamayınca kendini resim sanatına vermiş. Eserlerinin hemen hepsi o dönemde Kettle’s Yard sanat galerisi Jim Ede tarafından satın alınmış. Ömrünün son iki yılını bir rehabilitasyon merkezinde geçirmiş. Bu dönemde başkaları tarafından kendisine hediye edilen resim malzemeleriyle birçok eser ortaya çıkarmış. Eserlerinde genel temalar deniz, sahil manzaraları, denizde veya demirli gemi ve tekneler. Hatta dümeni kırılıp karaya vurmasını gördüğü bir Panama gemisi de var. Her zaman hafızasından çalışan ressamın aynı zamanda galeri sahibiyle uzun mektuplaşmaları olmuş, karşılaşmayan ve birbirlerini tanımayan bu ikilinin mektupları da sergide yer alıyor. Sergi Ocak 2021’e kadar devam edecek.

Alfred Wallis kimdir?

Alfred Wallis (1855-1942) İngiliz bir balıkçıydı. Herhangi bir sanat eğitimi almadan resim yapmaya başladı ve naif akımın üyelerinden biri oldu. Resimlerinde bozuk perspektif, karmaşık oranlar ve düzensiz çizgiler bolca görülür.

Naif resim, kendiliğinden ve doğaçlama yoluyla ortaya konan resim anlamında kullanılmaktadır. Naif resim, halk resmi ve çocuk resimleri ile üslup açısından yakın olduğundan, bazı dönemlerde aynı bağlamda düşünülmüştür. Ancak naif resim ile halk resmi arasındaki en belirgin farklılık naif ressamın bireysel olarak kendi imgeleminin sesini dinlemesi ve hiçbir teoriyi desteklemek adına resim yapmamasıdır.

Beğenebileceğin İçerikler