Or sohttp://www.washow.ca Ralph Lauren is betting, anyway. This week, the company is unveiling the third leg in its bid to position itself http://www.aipcat.caas not just fashions http://www.garamond.capremier dream Americana company, but also fashions premier tech company:cheap pandora the Ricky bag with light,a variation on the signature leather top-handle bag,cheap pandora charms named after Mr. Laurens wife, that comes with an http://www.viewcare.co.ukinternal LED the better to find your house keys,http://www.michaelrigaud.co.uk as well as a built-in USB charger for a smartphone the better to never run out of juice.Ralph Lauren Outlet The bag follows Ralph Laurens earlier introduction of the Polo tech shirt,http://www.viewscenes.co.uk an athletic shirt that records heart rate, breathing and stress levels,http://www.procerus.ca as well as its 4-Dcatwalk show during New York Fashion Week,visualsounds which involved four-story-tall virtual models strutting their stuff in a virtual New York landscape. Together, the three initiatives reflect a meaningful investment in a new direction.Cheap Ralph Lauren Its a game changer for us in luxury,rvaq said David Lauren, executive vice president for advertising, marketing and corporate communications, in a boardroom next to his office. There,http://www.edgearts.co.uk he was proudly showing off a sample of the bag, opening and closing its inner flap to make the light pop on and off like a kid flipping a switch.

Salvador Dali Sergisi (Sabancı Müzesi)

Salvador Dali’nin (1904-1989) eserlerinin yer aldığı sergiyi ziyaret etmek isteyenler için son 1 ay. Sergi 20 Ocak 2009 a kadar Sabancı müzesinde görülebilir. ( http://muze.sabanciuniv.edu/main/default.php )

Sergi başlığı “Istanbul’da bir sürrealist: Salvador Dali”. Serginin bende bıraktığı izlenimlerden önce sürrealizm ile ilgili kısa bir bahisde bulunmak istiyorum.

Sürrealizm ile aklıma gelenler; i) Sigmund Freud (1856-1939), psikonalanalizi kurmuş ve herkesten farklı olarak insanların rüyalarını yorumlamıştır (devamında ise tüm davranışların temeli olarak cinselliği öne sürmüştür). ii) Salvador Dali, Freud ile gündeme gelen düş,uyanıklık, bilinçlik ve bilinçsizlik kavramlarını (gördüğümüz rüya, ara sıra dalıp gittiğimiz karmaşık dünyalar,hayaller vb.) çizime dönüştürerek sürrealist ressamların en ünlüsü olmuştur. iii) Victor Brauner (1903-1966), Romanya tarihinin en önemli sürrealist sanatçısı. 1931 de çıkarılmış gözüyle kendi resmini yapmış, 1938 de bu gözünü bir bar kavgasında kaybetmiştir. iv) Türk şiirinde ikinci yeni hareketi (cemal süreyya (1931-1990), ilhan berk(1918-2008) ) Bu şairlerin ürünlerinde gerçeküstü öğelere çok sık rastlanmıştır.
Bu şairler ile ilgili ayrıntılı bir yazı yazmayı planlıyorum.

Sergiden sonra aklımda kalanlar; i) Dali nin Gala ( Rus asıllı, Kazan doğumlu eşi ) ya olan aşkı. Eserlerinin çoğunda, kendi ismiyle birlikte sevgilisinin ismini yazması. ii) Bir Endülüs Köpeği, 1929 yılında Paris de Dali ve Bunuel’in çektiği 16 dk.lık film, bir bulutun Ay’ı kesmesi ile bir kadının gözünün usturayla ikiye ayrılması ilişkilendirilmiştir. Sergi girişinde yer alan film gösterimi bölümünde film izlenebilir. iii) Görünmeyen Figürlü Sürrealist Kompozisyon,1936 (sergide 13 nolu tablo)

Sergi bittikten sonra kendime “Türk sürrealist ressam kimdir?” diye sordum ve karşıma Mehmet Siyah Kalem (14.-15. yüzyıl, insanların ve cinlerin ustası olarak biliniyor) çıktı. Belkide rüyalarını gerçeklerle harmanlamaya çalışıyordu. Ne anlatmak istediği meçhul tıpkı hayatı ve eserleri gibi.

Not: Araba ile sergiye gidecek olanlar arabalarını yakındaki Emirgan otoparkına bırakabilirler. Müzeye, düzenli olarak servis kaldırılıyor.

Yazıcı Dostu Yazıcı Dostu

1 Yorum Var

  1. Ümit YILMAZ

    Herkesin sırtı pek haline rağmen hep daha fazlasının yetmediği herkesin dünyaya somurtup durduğu şu günlerde, bazı insanların içine yaşam enerjisinin nasıl aktığı ile ilgili bir yazı yazarsanız bence “Salvador Dali Sergisi” yazısının neden kaleme alındığı ile ilgili iyi bir ipucu verecek biz okuyanlara… Yazınız bu soğuk kış günlerinde içimize mum yaktı. Teşekkürler.

    3Nokta.com herkesin bir şekilde demek isteyip de diyemeden üç nokta koyarak geçiştirdiği cümlelerin bitiş yeri olmalı bence.

“Salvador Dali Sergisi (Sabancı Müzesi)” yazısını yorumla;

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*