Ralph LaurenPandora Australia Pink Pony Fund company plans to open a tribute to Breast Cancer Awareness Month,Pandora Canada the inspiration comes from the challenges of the program this summer ALS ice bucket,Ralph Lauren Outlet and Women's Wear Daily reported. Brand Share this news to social media.Ralph Lauren Australia "Ralph Lauren through #PinkPonyPromise, Ralph Lauren Canadaexpressing his personal commitment to cancer, from October 1 to 31,Burberry Outlet each posted to Instagram, Twitter or RalphLauren.com/PinkPonyPromise attach # PinkPonyPromise tag photos,Cheap Tiffany SaleRalph Lauren pink Pony Tiffany Sale UKFund Foundation will donate $ 10 tohttp://www.courtterrace.com.au the cause of cancer-related. "" We have been using social media to promote the public welfare. Cheap Pandora Charms"target event is to raise $ 1 million in donations in a few days among the attempt by brand push to make the process as simple as possible, participants only need to write their commitment to a piece of paper to hold it to take pictures,cheap pandora the program will be able to proceed,michael kors bags outlet "Lauren shared with Women's Wear Daily.

Salvador Dali Sergisi (Sabancı Müzesi)

Salvador Dali’nin (1904-1989) eserlerinin yer aldığı sergiyi ziyaret etmek isteyenler için son 1 ay. Sergi 20 Ocak 2009 a kadar Sabancı müzesinde görülebilir. ( http://muze.sabanciuniv.edu/main/default.php )

Sergi başlığı “Istanbul’da bir sürrealist: Salvador Dali”. Serginin bende bıraktığı izlenimlerden önce sürrealizm ile ilgili kısa bir bahisde bulunmak istiyorum.

Sürrealizm ile aklıma gelenler; i) Sigmund Freud (1856-1939), psikonalanalizi kurmuş ve herkesten farklı olarak insanların rüyalarını yorumlamıştır (devamında ise tüm davranışların temeli olarak cinselliği öne sürmüştür). ii) Salvador Dali, Freud ile gündeme gelen düş,uyanıklık, bilinçlik ve bilinçsizlik kavramlarını (gördüğümüz rüya, ara sıra dalıp gittiğimiz karmaşık dünyalar,hayaller vb.) çizime dönüştürerek sürrealist ressamların en ünlüsü olmuştur. iii) Victor Brauner (1903-1966), Romanya tarihinin en önemli sürrealist sanatçısı. 1931 de çıkarılmış gözüyle kendi resmini yapmış, 1938 de bu gözünü bir bar kavgasında kaybetmiştir. iv) Türk şiirinde ikinci yeni hareketi (cemal süreyya (1931-1990), ilhan berk(1918-2008) ) Bu şairlerin ürünlerinde gerçeküstü öğelere çok sık rastlanmıştır.
Bu şairler ile ilgili ayrıntılı bir yazı yazmayı planlıyorum.

Sergiden sonra aklımda kalanlar; i) Dali nin Gala ( Rus asıllı, Kazan doğumlu eşi ) ya olan aşkı. Eserlerinin çoğunda, kendi ismiyle birlikte sevgilisinin ismini yazması. ii) Bir Endülüs Köpeği, 1929 yılında Paris de Dali ve Bunuel’in çektiği 16 dk.lık film, bir bulutun Ay’ı kesmesi ile bir kadının gözünün usturayla ikiye ayrılması ilişkilendirilmiştir. Sergi girişinde yer alan film gösterimi bölümünde film izlenebilir. iii) Görünmeyen Figürlü Sürrealist Kompozisyon,1936 (sergide 13 nolu tablo)

Sergi bittikten sonra kendime “Türk sürrealist ressam kimdir?” diye sordum ve karşıma Mehmet Siyah Kalem (14.-15. yüzyıl, insanların ve cinlerin ustası olarak biliniyor) çıktı. Belkide rüyalarını gerçeklerle harmanlamaya çalışıyordu. Ne anlatmak istediği meçhul tıpkı hayatı ve eserleri gibi.

Not: Araba ile sergiye gidecek olanlar arabalarını yakındaki Emirgan otoparkına bırakabilirler. Müzeye, düzenli olarak servis kaldırılıyor.

Yazıcı Dostu Yazıcı Dostu

1 Yorum Var

  1. Ümit YILMAZ

    Herkesin sırtı pek haline rağmen hep daha fazlasının yetmediği herkesin dünyaya somurtup durduğu şu günlerde, bazı insanların içine yaşam enerjisinin nasıl aktığı ile ilgili bir yazı yazarsanız bence “Salvador Dali Sergisi” yazısının neden kaleme alındığı ile ilgili iyi bir ipucu verecek biz okuyanlara… Yazınız bu soğuk kış günlerinde içimize mum yaktı. Teşekkürler.

    3Nokta.com herkesin bir şekilde demek isteyip de diyemeden üç nokta koyarak geçiştirdiği cümlelerin bitiş yeri olmalı bence.

“Salvador Dali Sergisi (Sabancı Müzesi)” yazısını yorumla;