Anasayfa » İstanbul Bienal’inde asbest hassasiyeti

İstanbul Bienal’inde asbest hassasiyeti

Yazar 3noktacom

16. İstanbul Bienali’nin başlamasına çok az zaman kaldı. Eserlerin sergileneceği mekanların belirlenme süreci ise bir hayli ilginç oldu. İKSV, önce bienal mekânlarından biri olarak Haliç Tersanelerini açıkladı. Tersanedeki eski binalardaki asbestli malzemelerin temizlik çalışmalarının henüz tamamlanamadığının tespit edilmesi sonrası mekânın değiştirildiği açıklandı. Sanat ile ekoloji ilişkisinin değerlendirileceği bir kültürel aktivite hazırlanırken, böyle bir sürecin yaşanması fevkalede ilginç bir durum. Bienal Küratörü Nicolas Bourriaud , sosyal medya hesabından durumu söyle anlatıyor; “Etrafta testler yapıldı ve asbest varlığı kanıtlandı. Ziyaretçilerimizi risk altına sokamazdık…” Paylaşımının devamında, mekan değişimi nedeniyle bazı fikirlerini gerçekleştiremeyeceği için huzursuz olduğu anlaşılsa da, sonuç olarak IKSV ve Bourriaud doğruyu buldu .

2019 İstanbul Bienali’nde neler var, ne anlatılacak?

Fransız yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud küratörlüğünde “Yedinci Kıta” başlığıyla düzenlenen 16. İstanbul Bienali’nde 26 ülkeden 50’nin üzerinde sanatçı ve sanatçı kolektifinin eserleri yer alacak. 2019 İstanbul Bienal’inde, insanların sebep olduğu doğal veya kültürel atıklara antropoloji veya arkeolojinin araçlarıyla bakan çalışmalara yer verilecek. Sanat ve ekoloji arasındaki ilişki irdelenecek.

“Yedinci Kıta” nedir, ne anlama gelir?

Beğenebileceğin İçerikler

Yedinci Kıta, okyanuslarda yüzen devasa atık yığınına bilim çevrelerinin verdiği isimdir.  Popüler bilimde “Yedinci Kıta” olarak anılan bu kütle, 3,4 milyon kilometrekare genişliğinde, 7 milyon ton ağırlığındaki bir plastik yığınından meydana geliyor. Sonuç olarak, insan atıkları okyanusun ortasında yeni bir kıta oluşturacak niceliğe erişmiştir.

İstanbul Bienali ne zaman?

2019 İstanbul Bienali 14 Eylül’de başlayıp 10 Kasım’da sona erecek. Ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

İstanbul Bienali nerede yapılacak?

Beğenebileceğin İçerikler

2019 İstanbul Bienal sergileri, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Pera Müzesi ve Büyükada’da izleyicilerle buluşacak.

Bienal ne demek? Bienal’in anlamı nedir?

Kelime anlamı olarak “her iki yılda bir” ya da “yılaşırı” anlamına gelir, “bi annual” dan türetilmiştir. İki yılda bir düzenlenen, kavramsal sanat eserlerinin sergilendiği etkinliktir. İlk bienal İtalya Venedik’te 1895 yılında düzenlenmiştir.

Nicolas Bourriaud kimdir?

Beğenebileceğin İçerikler

Dünyanın dört bir yanında çok sayıda sergi ve bienal küratörlüğü yapan küratör, yazar ve sanat eleştirmenidir. “İlişkisel Estetik” ve “Postprodüksiyon” kitaplarının yazarıdır. 

Asbest nedir?

Asbest (amyant), beyaz toprak olarak da bilinen, ısıya, aşınmaya, kimyasal maddelere oldukça dayanıklı, yapısal özellikleri açısından esnek, lifli yapıda bir mineraldir.

Asbest tek başına akciğer kanseri gelişimi için 5 kat risk oluşturmakta iken, sigaranın tek başına oluşturduğu risk 10 kattır. Günümüzde maruziyet riskinin en fazla olduğu iki alan, gemi sökümü ve kentsel dönüşüm kapsamında eski binaların tadilatı ve yıkımıdır. Asbest ile ilişkili hastalıklarda kür sağlayan bir tedavi yaklaşımı yoktur. Bu nedenle çevresel ve mesleksel maruziyetlerin azaltılması birincil yaklaşım olmalıdır.

Beğenebileceğin İçerikler

Beğenebileceğin İçerikler