Anasayfa » Rus Resim Sanatı ve Valaam

Rus Resim Sanatı ve Valaam

Yazar 3noktacom

Rus ya St. Petersburg şehrinde hazırlanan yeni serginin ana teması Valaam adası. Valaam adası, yüzyıllardır Rus ressamlarına ilham veriyor ve Rus resim sanatını etkiliyor. Shishkin, Kuindzhi, Vasiliev, Klodt, Gine ve tabiki Dobrov gibi tanınmış ressamlar bu adayı konu eden sanatçılardan en önemlileri.

Sergideki 70’ten fazla resim, Finlandiya’daki Yeni Valaam Manastırlığı ve Rusya’daki Valaam Manastırlığı’ndaki koleksiyonlar, Rus Devlet Müzesinin ve bazı şahısların özel koleksiyonlarından getiriliyor. Sergi 13 Ocağa kadar St. Petersburg’da gezilebilir.

Valaam Adası nerede?

Valaam adası, Saint Petersburg şehrine araba ve sonrasında deniz yoluyla yaklaşık 4 saat uzaklıktadır.lı bir adadır. Büyük bir kilisesi (Valaam Manastırı) ve sahilinde küçük bir limanı vardır. 1917 Rus devrimini takiben ada Finlandiya egemenliğine geçer, 1939 Kasım ayında ‘Kış Savaşı’ olarak adlandırılan Rus-Fin savaşı sonrası ada tekrar Rusya’nın olur.

Valaam Adası ve Stalin

Beğenebileceğin İçerikler

Stalin, gazilerin ileride fikirlerine karşı çıkacağını düşünerek, ikinci dünya savaşı sonrası milyonlarca savaş gazisini ülkenin ücra köşelerine sürer. Kolsuz bacaksız, yakınlarından koparılmış savaş kahramanlarının, Valaam adasındaki durumlarını ressam Gennady Dobrov resimler. Dobrov’un resimleri 1987 yılına kadar yayınlanamaz. Yayınlamasının ardından büyük tepkilere yol açan bu resimlerden birini gören bir anne, savaşta öldüğünü sandığı oğlunun, 30 yıl Valaam adasında çürüdüğünü bu resmi gördükten sonra öğrenir. Yönetmen Ulyanov, 1989 yılında Dobrov’un hayatını konu alan bir sinema filmi yapar.

Gennady Dobrov’un Valaam Adası’nı konu edinen çalışmalarından biri.
Beğenebileceğin İçerikler