fbpx

Mutluluk ve Huzur

Pandeminin etkisiyle kaygı ve sıkıntı dolu günler geçerken, mutluluk ve huzur gibi olumlu duyguları yaşamanın farklı yollarını düşündüren bir sergi Londra’da açıldı. Sergi dans, kahkaha, tatil gibi canlandırıcı hislerden, doğada olmanın ve günlük yazmanın sakinliğine kadar farklı duyguların kendimiz ve başkaları üzerindeki etkilerini ele alıyor.

İngiliz sanatçı David Shrigley, tatlı bir köpek çizimiyle mesajını veriyor. Sanatçı kahkahanın sadece bir neşe ifadesi olmadığını, aynı zamanda bir başa çıkma mekanizması olduğunu ifade ediyor. “Gülmek zorundasın yoksa ağlarsın”.

Fotoğrafçı Barry Lewis’in işi 1980 yılından, tatilde dinlenmenin kaygısız mutluluğunu yansıtıyor. Arkada yazan “Amacımız keyfinizdir” sloganı Shakespeare’in “Bir Yaz Gecesi Rüyası’ndan bir alıntı.

İbn-i Sina’nın 1000 li yıllarda yazdığı kitabının İran’ın İsfahan kentinde 1632’de yazılmış kopyası. İbn-i Sina keder ve melankoli gibi psikolojik sorunların sindirim ve sinir sistemlerinden ortaya çıktığını düşünür ve bunu çize . Bu teori, bugün bağırsak ve zihinsel sağlık arasındaki bağlantıya ilişkin çağdaş araştırmalarda görülebilir.

@davidshrigley @wellcomecollection

https://www.instagram.com/wellcomecollection/
Vinkmag ad

Serkan Şahin

Read Previous

Dantel

Read Next

Dalgalar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir