Anasayfa » Metal ve Doğa

Metal ve Doğa

Yazar 3noktacom

“İşlerimde hem doğadan hem de metallerden aldığım güzel enerji ve samimi yakınlık arasındaki dengeyi yakalama peşindeyim. Bitki motiflerine olan aşkımı anlatamam. Sert metallerin özelliklerini çiçeklerin yumuşaklığıyla karıştırmayı çok ilginç buluyorum. Seçtiğim çiçeğin özelliklerine, renklerine ve sağlamlıklarına göre birkaç tür metali aynı işte kullanıyorum.”

Japon sanatçı Shota Suziki (1987) metal heykelleriyle kır çiçeklerini, bitkileri ve yaprakları tasvir ediyor. Gerçekçi bir doku eklemek için bir çekiç ve keski kullanmadan önce her parçaya metal bir plakadan şekilleri keserek başlıyor. Metal yapraklarında ince damarlar ve yaprakların uçlarında zarif kıvrımlar bulunuyor. Minik tohumlar bile uçup gidecekmiş gibi görünüyor. Heykelin nihai tasarımına bağlı olarak yüzden fazla ayrı metal parça lehimlenip birleştiriyor.

Kompozisyonları zamanın akışını çağrıştırıyor, renklendirmeleri mevsimin ve bitkilerin yaşam döngüsünün ince bir göstergesi. Açmış bir kiraz çiçeği, tohumları rüzgar tarafından savrulan bir başka çiçek; karışık kreasyonları, çiçeklerin narinliğiyle buluşan sert metallerin sonsuz olasılıklarını ortaya koyuyor.

@shota_suzuki

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler