fbpx

“Mavi” Opera; Beyaz Polis Siyah Genç ve Ölüm

Amerika bir tarafta koronavirüsü diğer tarafta ırkçılığı ve Afro-Amerikan Floyd’un ölümünü tartışıyor. Bu gündem, Kuzey Amerika Müzik Eleştirmenleri Derneği (MCANA) nin, “yılın en iyi yeni operası” ödülünü “Mavi” isimli operaya vermesine de neden olmuş olabilir mi?

Mavi operasının librettosunu yazan Tasewell Thompson operayı şöyle anlatır; “Siyah bir aile hakkında yazmak istedim. Ailenin hayatının, genç oğullarının bir polis tarafından silahla öldürüldükten sonra nasıl değiştiğini anlattım. Çocuğu vuran beyaz polis, ailenin babasının iş arkadaşıdır. Umarım izleyen herkes birbirine daha fazla yakınlaşır ve birbirini anlamaya çalışır” Operanın ismi için polis üniformasının renginden esinlenir. Opera Jeanine Tesori tarafından bestelendi ve ilk sahnelemesi Temmuz 2019 yılında yapıldı.

Tazewell Thompson kimdir?

Tazewell Thompson (1948), bir Afro-Amerikan tiyatro yönetmeni. Çeşitli kurumlarda müdürlükler ve sanat direktörlüğü yaptı. Öğretmenlk, aktörlük yaptı ve tiyatro yazarı olarak ödül aldı. Dünyanın çeşitli şehirlerinde operalar yönetti. George Gershwin tarafından bestelenen “Porgy ve Bess” operasının librettosunu yazdı. web sitesi

Jeanine Tesori kimdir?

Jeanine Tesori (1961) Amerikalı bir besteci ve müzik düzenleyicisidir. Beş Broadway müzikali, beş Tony Ödülü adaylığı ile tarihteki en üretken ve onurlu kadın tiyatro bestecisidir. Çeşitli ödüller alan sanatçının ilk ve tek operası Mavi dir.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Müzeler Terapi Merkezi Oluyor

Read Next

Hayal Melodileri Resim Yarışması Sergi Kataloğu 2020

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir