fbpx

Veles (Köprülü) ve Tikveş, Makedonya

Veles, Makedonya’nın tam ortasında yer alan, Osmanlı döneminde ismi “Köprülü” daha sonra “Tito Veles” şimdi ise sadece “Veles” olarak anılan ufak bir şehir.

Vardar nehri şehri ikiye bölmektedir. Osmanlı döneminde Vardar nehri üstüne yapılan (bugun ortada yok) köprü nedeniyle şehre Köprülü denilmiştir. 17.yüzyılda sadrazamlıklar yapmış Köprülü ailesinin köklerinin de bu şehirden geldiği söylenmektedir. Balkanların Osmanlılar’ın elinden çıkmasından sonra Bulgar, Yunan ve Sırp etkisinde kalıyor, II.Dünya savaşından sonra Tito’nun Yugoslavya’sı kurulmasıyla şehrin ismi “Tito Veles” olarak anılmaya başlanıyor. Tito’nun ölümü ve Makedonya nın bagımsızlıgından sonra ise şehrin ismi Veles (1) olarak kalıyor.

Başkent Üsküp’e sadece 40 km uzaklıktaki bu şehirde nüfüs yaklaşık 55.000 civarında. Osmanlı sonrasında Türkiye’ye birçok göç veren şehirde (yurtlarını bırakıp gitmek zorunda bırakıldılar ve ne yazık ki birçok Türk öldürüldü) bugun %5 civarında Türk yaşamaktadır ve nüfusun tamamı neredeyse Makedondur.

Selanik yönünden geldiğinizde geniş otobandan Veles talebasına sapıyor ve çok dar bir yola giriyorsunuz. Vardar nehrine paralel devam eden bu yol sizi Veles’e getiriyor. Şehrin merkezinde Veles’in gururu şair Koço Ratsin’in (1908-1943) heykel ve resimlerini bulacaksınız.

Makedonya’nın genelinde oldugu gibi bu bölgede yemyeşil bir doğaya sahip ve ülke irili ufaklı göllerle dolu. Bu göllerden biri de Veles’e 8 km uzaklıkta olan Mladost gölü. Insana huzur veren bu gölün çevresinde temiz bir hotel (2) ve gemi şeklinde bir restaurant var. Romantik Hotel restaurant’ın ekmekleri çok özel (sarımsaklı ve çok ince), salata çok lezzetli. Fiyatlar uygun (salata 2,5 €, tavuk 4,5 € civarında). Bu yolu kullananların sıkça mola verdiği bu güzel restaurantın otoparkı Sırbistan plakalı araçlarla doluydu.

TIKVEŞ

Üstteki haritada görebileceğiniz gibi, Veles’in güneyinde yer alan bölge Tikveş ismiyle anılıyor. Vardar nehrinin bereketini hissedeceğiniz bu bölgenin heryerinde karşınıza üzüm bağları çıkıyor. Tikveş özellikle lezzetli şaraplarıyla ve süt ürünleriyle çok meşhur bir yer.

Tikveş bizim için ise meşhur yogurt-ayran markası. Türkiye’nin ilk markalı yogurdu “Tikveşli”, bu bölgeden göç etmek zorunda kalan Recep Vardarlı (Vardar soyadı Makedonyadaki bu nehirden geliyor) tarafından 1943 yılında Istanbul’da üretilmeye başlanıyor. Daha sonra, Vardarlı ailesinin kontrolünde olan Tikveşli markası, 1998 yılında Danone–Sabancı ortaklığı olan DanoneSA’ya satıldı.

Sonraki kuşak Doğan Vardarlı’nın o günlerden anısı; ” Enver Paşa ilk padişah aleeyhtarı konusmayı bizim balkonumuzdan yapmış.Padişah kuvvetlerinden kaçarken, saklandığımız sandık ise hala Tikveş’deki evde duruyor. Orada şimdi Sırp’lar oturuyor(3).

(1) Veles, mitolojide “volos” olarak da bilininen slav tanrısının ismidir. Su, toprak ve yeraltının tanrısıdır.

(2) www.hotelromantik.com.mk
(3) Milliyet Gazetesi, 16.06.1993

Vinkmag ad

Serkan Şahin

Read Previous

Şile ve Panorama Restaurant

Read Next

I. Istanbul Uluslararası Opera Festivali

52 Comments

 • benim babam tikveş doğumlu oradan göç etmişler çok merak ama birazdaha detaylı anlatılsa memnun oluruz çok güzelmiş duyduğumuza göre
  inş gitmek nasip olur

 • Benim babam da Tikveş doğumlu ve ailece oradan göç etmişler. Kardeşim 1 hafta önce oradaydı. Makedonya’dan göç eden Türklere Makedon pasaportu veriliyormuş diye duyduk. Ne kadar gerçek olduğunu ve nasıl olabilineceğini bilen varsa lütfen mail atsın.

 • sevil hanım merhabalar,ben bu sayfayı yenı actım ve ılk sızın mesajınızı okuduktan heman sonra sıze cevap yazayım dedım,evet öyle bır sey var,benım abıme aldık bu pasoportu ve çifte vatandaşlık hakkını,şimdi burada bır mısafırım var,velesten gelme ayın 23 aralı
  kta gerı donecek olan,ben onunla konuştum benım pasoportum la ılgılenecek,eger ıstersenız benı arayın bende 2 hafta sonra oraya gıdıcem,sızlerede yardımcı olmak ısterım,0535,888,99,31 kemal yapıcıer

 • kemel bey 0534 012 78 22

 • benim dedemlerde tikveşten göçmüşler 1920 li yıllarda elimde hiç bir bilgi yok sadece göçtükleri yer olan tikveşi biliyorum.bilgi alabileceğim bir kuruluş kurum var mıdır?bu sene gitmeyi düşünüyorum tikveşe.

 • bnm de anneannemler oradan göç etmşler Türkiye ye.Ben çifte vatandaşlık almak istiyorum şu anda nasıl olabilir

 • HERKEZE MERHABALAR…..
  BENİM DE DEDEM MÜBADELEDE TİKVEŞTEN ÖNCE İZMİR BERGAMAYA ORADANDA İZMİR BUCA YA GELMİŞLER…DEDEMİN NÜFUS CÜZDANINDA TİKVEŞ YAZIYORDU… TİKVEŞ İLE DAHA DETAYLI BİLGİSİ OLANLAR. BANA YAZARLARSA SEVİNİRİM..
  (NASIL GİDİLİR,NEREDE KALINIR,VS.VS.HATTA ÇİFTE VADANDAŞLIK ALINABİLİYORMU…VS..ŞİMDİDEN HERKEZE TEŞEKKÜRLER…

 • ARKADASLAR BEN TIKVESLIYIM DAH ADOGRUSU KOPURLUDEN GELIYORUMM HEPINIZE SELAMLARIMI GONDERIYORUM VE KOPURLUDE ESKIDEN COK TURK KARDESLERIMIZ YASPIYORMUS HATTA ESKI TURK OKULU HALLA DURUYOOO TIKVESI MERAK EDENLER BANA ULASABILIR SELAMLAR

 • Benim anneannem ve Dedem her ikisi de rahmetli oldu Cumhuriyetin kuruluş yıllarındaki mübadelede Tikveş’in Disan köyünden göç ettiklerini anlatırlardı,ve orayı hep memleketleri olarak anarlardı,ben böyle bir köy var mı gitmek istesem nasıl giderim yardımcı olunursa en azından bu köy hakkında bir bilgiye ulaşabilirsem çok mutlu olacağım.Tel No 05352103299

 • Benim de dedem ve anneannem Veles ten 1933 yılında Türkiye ye gelmişler. Veles ile ilgili bilgisi ve ilişkisi olan arkadaşlarla görüşmek isterim. cigdemgiray@gmail.com..
  Pasaport konusunda daha geniş bilgi alabilirsem iyi olır.
  selamlar…

 • BENİM DEDEM TİKVEŞİN ZAMANINDA AĞASI OLDUĞUNU ÖĞRENDİM ADI KAZIM AĞA ANCAK KENDİSİNİN VEFATINDAN SONRA AİLE TÜRKİYEYE GÖÇ ETMİŞ TİKVEŞTE YAPMIIŞ OLDUĞU CAMİ VE ÇEŞMESİ VARMIŞ MEZARIDA CAMİNİN AVLUSUNDAYMIŞ TİTO ZAMANINDA CAMİNİM MİNARESİ YIKILMIŞ ÇEŞME KURUMUŞ AKMIYORMUŞ BU KONUDA BAŞKA BİLGİNİZİN OLUP OLMADIĞINI BANA BİLDİRİRMİSİNİZ

 • şu an türklerin yoğun olarak yaşadığı yerler nereleri?

 • benim dedem ve babam,annem tikveşlilermiş!! ama nüfusa öyle yazmışlar geldiklerinde. Dedem üsküpten vardar dan demirkapıdan bahsederdi. İbrahim dedem haytovi sülalesindenmiş. Annem vardar a yakındık diyor 5-6 yaşlarında Türkiyeye gelmişler. Annem bristren kasabasında oturuyorduk diyor. camiden okuldan karakoldan bahsediyor.Ama başka bilgi yok. nasıl bulurum akrabaları makedonyaya gittiğimde!!!!ben 30 yıldır İzmir de yaşıyorum.ama yaz makedonyaya kaku shodam şo pravam neznam .Nogu sakam .

 • Benim babaannem tikvesten goc etmis.babaannemin annesi aga kiziymis orda..babaannem rahmetli oldu.peki oraya gelmeyi cok isterim. Dedesinin aga oldugunu soyleyen yuksel kanda yla nasil irtibat gecebilirim..

 • Merhaba benim anneanne ve dede rahmetliler tikveşli 1920 li yıllarda bebekken gelmişler dedemin babası varlıklı bir insanmış Emin ağa isminde pehlivanmış aynı zamanda Türkiye ye gelmeden ölmüş o yüzden soyumuzun nereden geldiğini tikveşte nerde yaşadıklarını bilmiyoruz nasıl bilgi alabiliriz acaba görmesekte bilmesekte memleket çekiyor görmek istiyorum vatandaşlık almak falan mümkünmü acaba yolu yordamı nedir.Babaannem ve dedem ise Üsküp ten onlarında soy ile ilgili bilgi yok elimde

 • MERHABA İSMİM ALİİHSAN ANNEM YUGOSLAVYANIN ÇANAK KASABASINDAN BABAM YUGOSLAVYANIN TİKVEŞ KASABASINDAN babam rahmetli ve annem rahmetli memleketinden bahsederdi babamı 2002 de annemi 2006 abimi 2009da kaybettim ve bu dünyada hem anasız hem babasız kaldım fakirim birgün olurda param olursa atalarımın doğup büyüdüğü yerleri gezmek çok istiyorum ve imkanım olsa atalarınım memleketinde kalmak oralarda yaşamak isterim benimlen bu konuyu paylaşmak için telofon numaramı veriyorum 05363932784 ALLAHA emanet olun

 • benim bütüüt nsüllaelem göç etmiştir

 • Benim dedem Tikveş’ten mübadele döneminde gelmiş.Daha 1 yaşındaymış.Şu an 84 yaşında.Annesini çok küçükken kaybetmiş orada ailesinden kalan var mı bilmek istiyor.En son orada yaşadığını bildiği akrabasının öldüğünü öğrenmiş ama çocukları var mıdır varsa kimlerdir. öğrenmek istiyor ve bizde bu yaşlı adamı dünya gözüyle ailesinin yaşadığı yerler konusunda bilgilendirmek annesinin yaşadığı topraklarda bir kez olsun aynı havayı solutmak istiyoruz.Fakat çok fazla şey bilmiyoruz.Sadece büyükdedemizin çocuklarını ozamanki tabirle gavur okullarında okutmak istemediği için taşınabilir mallarını ve taşınmazlarının tapusunu alarak Tikveş’ten Türkiye’ye kaçtığını İzmir Tire’ye yerleştiğini o zamanki Tire kaymakamının savunmasız mübadillerin elindeki memleketteki mallarının tapularını parasını alacaksınız yalanıyla aldığını biliyoruz.Tapu Kaymakam tarafından alındığı için elimizde memleketimize dair hiçbir evrak yok.Birde soyadımızın oradayken KATİPOĞLU olduğunu Türkiye’ye gelince YAZAROĞLU olarak değiştirildiğini biliyoruz.Yardımcı olabilecek yol gösterecek biri varsa sevinirim.En azından Tikveş’in şu an nereye bağlı olduğunu nasıl gidilebileceğini yada memleketimizle ilgili görsel bilgiyi nasıl toplayacağımızı bilen varsa lütfen paylaşın..

 • Herkese merhaba,
  Tikveşli hemşehrileri bu sitede görmek çok güzel.
  Tikveş bir il ya da ilçe değil, bir bölge adı.Bu bölgenin içinde Kavadar, Negotino gibi iller mevcut.Aynı bizim Marmara bölgesi gibi.
  Annemin baba tarafı Tikveş bölgesinin Krivolak köyünden, anne tarafı ise Kavadar ilçesinden gelmişler.
  Ben Makedonya’ya 3 kere gittim. Maalesef Tikveş bölgesinde Türk ve İslam izleri tamamen silinmiş gibi. Tabii Yugoslavya’nın komünist idaresinin payı zannımca çok bu konuda.
  Pepelişte denen bir köy var, Negotino iline 1-2 km yakın. Orada nüfüs ile ilgili bir birim mevcut idi. 1900-1950 doğumlu kişilere, eğer kayıt yapılmış ise bulmak mümkün.
  Malumunuz 1900lü yıllar savaş yılları. Ama ben gözlerimle o kayıtları gördüm. Tutulan kayıtlar osmanlıca değil, zira galiba o dönemlerde, karışık olmakla beraber, yönetim ya sırplarda, ya da bulgarlarda…
  Neyse, herkese gidip görmelerini tavsiye ederim.

 • merhaba o çifte vatandaşlık olayı ile ilgili durumu bilen biri prosedürleri bana anlatabilirmi Dedem sırkovadan ibrahim pasanın torunu dogum yeri nufusta tikves babaannem dolni disanlı sehit mehmet beyin kızı oralardan olan varsa bana ulasabilirler akrabalarımla ve soydaslarımla tansmak isterim bana “volkanates92” skype adıyla ulasabilirsiniz teşekkürler dobro vecera na site :) blagudaram bu arada Izmir bergamada oturuyorum.

 • Dedem Hakkı Babacan Tikveşli görünüyor, oradan Söke/Doğanbey’e yerleşmişler.

 • çifte vatandaşlık diye bir olay yok

 • bunu izmir makedonya derneklerinden ögrenebilirsiniz

  çifte vatandaşlık evlenirsen makedonla yada baban annen makedon vatandaşıysa olursun yoksa deden gelmiş ninen gelmiş zor

 • merhabalar benim de baba tarafım yani dedelerim tikveşli anne tarafım dedelerim rosomanlı. aynı topraktan gelenleri görmek ve aynı zorlukları yaşamış dedelerin çocukları ve torunlarının benim gibi aynı duğuları paylaşmaları çok güzel. hep beraber ve birlikte olmak gerekir. inanın türkiyedeki makedonya kökenlilerini toplasanız şu anki makedonya da yaşayan insanlardan fazla nüfüs çıkar.

 • Merhaba benim babamda 1925 tikveş doğumlu.doğar doğmaz İzmire gelmişler.babam köylerinin adının drenova olduğunu ve uzun yıllar o köyde babamın dedesinin yaptırdığı Molla himmet camisinin korunduğunu söylerdi.O köy hakkında bilgisi olan varmı? Sözedilen pasaport meselesi doğrumu?

 • Merhaba,
  Dedelerimi Tikveş ten Türkiye ye göç edip ve İstanbul Kadıköye
  Yerleşmişler. Tikveş hakkında bilgisi olanların paylaşmalarını rica ederim.
  Erhan Uluç

 • TİKVEŞ’E SEYAHAT
  Babamın baba tarafı Tikveşli. Anne tarafı da Vardar Ovası’ndan olmalı ki soyadları Akvardar’mış. Hem dedem hem de babaannem rahmetli oldukları için bilgim kısıtlı. Ama eylülde o yöreye gidip araştırma yapmak istiyoruz. Ufuk C Bey, size nasıl ulaşabiliriz? Oraları bilen biri ollarak bize rehberlik eder misiniz?

 • Merhaba, benim babamda rosomanlı ama detaylı bir bilgim yok. Zamanında oradaki bir derede kabakları oyup yüzdüğünü biliyorum. Dedemin ismi reis ve o köyün bekçisiymiş. Buralara gezi düzenleyen firmalar var mı? yada nasıl gideriz? Oradaki insanlar türk mü değil mi? Gitsek gezilcek görülcek neler var?

 • benim babamda tikveş kavadar dogümluydu simdi merak ediyorum biz boşnakmıyız neyiz.saygılarımla.

 • Merhaba
  19-23 nisan tarihleri arasında 75 yaşındaki annemle Üsküp’te olacağız inşallah.Annemin ailesi pipelişte köyünden 1924 de kaçarak İstanbul’a gelmiş.Anneannem ve dedem ölene kadar memleketlerini hiç göremediler.İstanbulda dünyaya gelen annemin ise en büyük arzusu ölmeden önce baba memleketini görmek.Kısmetse Üsküp’e geldiğimizde bu köyü bulup annemi götürmek istiyorum.Burada bana bu köye nasıl gidebileceğimi bilip anlatacak biri çıkarsa çok mutlu olacağım.Sevgi ve saygılarımla.

 • Merhabalar,

  Annem Tikveş doğumlu bebek olarak gelmiş. Teyzemden öğrendiğim kadarıyla da Türkiye ye geldiklerinde Yaşadıkları yerin adını soyadı olarak almışlar. (Dublen) ancak haritada böyle bir yer bulamadım. bilen var mı?

 • merhabalar,bende bu sene yeğenim ve tercümanla büyük dedemin malını araştırmak için gittim.DEDEM orada doğmuş ölmüş.türkiyeye gelmemiş. ailesini göndermiş.tikveş in timyanik köyünden avukata verdik fakat dedemin kaydı bulunmadı.nigotin ,veles demir kapıda bulunmadı.bin dönüm arazi var. tapusu yugoslavya diye yazmış amca milli emlaktan aldıkbilgiyikağıdı var.ETEM MOLA VARDAR NEHRİNİN ORALARINDA köyüne gittik 98 yaşındaki teyze köyde mollalık yapmış.fadıl denilen kişiyi yetiştirmiş ve ölmüş.evi gördükboş duruyor.cami yıkılmış kilise olmuş,sonuca varamadık.güzel yerler her yer tarih kokuyor.gitmenizi isterim. Allah herkese nasip etsin.tel O5354675184FACEBOOK MANOLYA GEZER sevgiler mekadon kökenli olanlar arasın. sevinirim.bilgilerinizi bekliyorum.

 • merhabalar,bende bu sene yeğenim ve tercümanla büyük dedemin malını araştırmak için gittim.DEDEM orada doğmuş ölmüş.türkiyeye gelmemiş. ailesini göndermiş.tikveş in timyanik köyünden avukata verdik fakat dedemin kaydı bulunmadı.nigotin ,veles demir kapıda bulunmadı.bin dönüm arazi var. tapusu yugoslavya diye yazmış amca milli emlaktan aldıkbilgiyikağıdı var.ETEM MOLA VARDAR NEHRİNİN ORALARINDA köyüne gittik 98 yaşındaki teyze köyde mollalık yapmış.fadıl denilen kişiyi yetiştirmiş ve ölmüş.evi gördükboş duruyor.cami yıkılmış kilise olmuş,sonuca varamadık.güzel yerler her yer tarih kokuyor.gitmenizi isterim. Allah herkese nasip etsin.tel O5354675184FACEBOOK MANOLYA GEZER sevgiler mekadon kökenli olanlar arasın. sevinirim.bilgilerinizi bekliyorum.
  6.8.2014

 • Merhaba,
  benim anne dedem Tikveş Demir Kapıya bağlı Koresnica köyünden Kadı Ahmet Efendi. lakabı Molla Halimov / Alkoyski imiş. Türkiyed’eki soyadı Genç olarak geçmiş. Karsını ve kızını (anneannemi) 1.5 yaşında Tire’ye göndermiş kendisi sonra gelmiş ama ailesini bulamamış. Turgutlu’da evlenmiş kızı olmuş ve kızına izini kaybettiğini düşündüğü anneannemin adı olan Fehime adını vermiş. Yıllar sonra birbirlerini bulmuşlar ama tekrar birleşememişler. Muhacirin acıklı hikayeleri bunlar.
  Ben 2 defa Tikveşe gittim, cami imamını ve Müslüman Cemaat liderini buldum. Kendisinde Osmanlı Doğum Arşiv defterleri var.
  Önce Osmanlı Nüfus Kayıt Belgesi doldurup, Makedonya Konsolosluğuna veriyorsunuz, bu belge bölgesine göre bu diyanet görevlilerine ulaşıyor. Defter kayıtlarına bakıp buldukları sonuçları resmi yazıyla aynı yolla size ulaştırıyorlar.
  Allah herkese bu uğraşlarda kolaylık ve şans versin.

 • Merhabalar, Babam ve annem Tikves in Dolni Disan köyünden 1956
  yilinda göc etmisler.Babamin babasi (dedem) nin soyadi Karamahmutogullari imis.Yillarca oraya gitme hayalim vardi:Nihayet 2 gün önce hayalimi gerceklestirdim.Mükemmel yerler.Cocuklugumda
  babaannem benimle hep makedonca konustugu icin , cok sansliydim
  ve herkesle anlasabildim.Dedemin kuzeninin oglunun orada yasiyor olmasi benim icin büyük sansti.Artik sürekli oraya gitmeyi ve oradan ev
  almayi düsünüyorum.Makedon kökenli arkadaslarla görüsmek ve hatta
  Tikvese toplu bir gezi yapmayi planliyorum.E-mail adresim:
  mehmetcicek@gmx.de

 • benim dedemde orda dogmus fakat onlarda muglaya göcmek zorunda kalmıs bildigim kadarıyla tikves visan zir köyünden bu yaz gidip görmek istiyorum fakat yeni ismini nerden bulabilirim

 • Babaannemin nüfus doğum kütük Tikveş Babaannemin anlattığına göre Ahmet Cevdet paşa akrabamız Babası Karumca soy adını almış daha sonra yaptığım araştırmada Boşnak ve Arnavutların zabit yapılıp efelerin üzerine gönderildiğini öğrendim Büyük dedem zabit ve tarife göre sarışın balkan özelliklerini taşıyor.

 • Merhabalar , Babam Himmet TİKVEŞLİ dolni disan doğumludur. Babamla biri geçen ay olmak üzere köyü iki kere ziyaret ettik. Bilindiği üzere cami yıkık TİKA ya caminin son durumu ile ilgili görselleri göndereceğim ; belki onarımına bir faydaları olabilir. Köyde son yaşayan Türk geçen yıl vefat etti. Bizi ilk gittiğimizde dolaştırmıştı Allah rahmet eylesin. Köydeki bazı Makedon ailelerin bize karşı tutumu çok içtendi hatta babamın okul arkadaşı bizi bırakmak istemedi baya eskileri yaad ettiler. Köyün yolu yapılmış şu anda ulaşım rahat. Üsküp havalanından araba ile 1.5 saate köyde olabilirsiniz. Bu arada Mehmet Çiçek bey benimde babanem karamahmutov. Ayrıca Sinem Sevimli hanım visan değil büyük ihtimal köyün adı disan dır zir de aşağı demek bence sizde dolni disan lısınız.. Dolni Disan diye aratın bulurusunuz köyü. Köyümüzün adıda Osmanlı tahrir defterlerinde disan i zir diye geçer. Köy ile ilgili elimde resimler mevcut isteyenler ile paylaşabilirim.
  Saygılar
  mail : hakantikvesli@hotmail.com

 • benim dedem yugoslavya göçmeni besvica köyünden internette onun hakkında pek bir şey bulamıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

 • Iyi günler. Benim eşimin Ailesi Balkan savaşları sonrası Türkiye’ye gelip Amasya’nın Merzifon ilçesine bağlı Yolüstü Köyüne yerleşmişler. Kayınbabamın babasından hatırladığı tek şey Makedonya da Sirkova köyü. Araştırdığım kadarıyla TİKVEŞ Bölgesinin Sirkova Köyünden. Çocuklarıma anlatacağım soyağacı için bu bölgeyle ilgili her türlü bilgiye ihtiyacım var. Sirkova köyü ilgili bilgisi olan varsa lütfen benimle paylaşsın.

 • Merhaba. Benim büyük dedem 1910 da gelmiş aydına yerleşmiş. Yanlış hatırlamıyorsam tikveş – krivolak köyünden. Babamla birlikte tikveşe gitmekistiyorum. Nasıl gidebilirim bilgisi olan varsa benimle irtibata geçebilirmisiniz . tesekkur ederim.

 • Bizimkiler Vardar-Tikveş bölgesinden 1956’da Türkiye’ye gelmiş, Dedem Disan’lı, nenem Rosoman’lı. Çoktan rahmetli oldular. Dedemin ana babası Türkçe konuşurmuş yörükmüş. Dedem kundakta öksüz yetim kalmış. Zamanla asimilasyonla Türkçeyi unutmuşlar, Türkiye’ye gelince tekrar öğrenmişler, küçüklüğümde evde ana dili gibi Makedonca konuşurlardı, ki o da çok akıcı güzel bir dildir, çok az da olsa öğrenme şansı buldum. Gitmesek de görmesek de o köy bizim köyümüzdür. ..

  Yunanlar kafileler halinde Ege’yi, İstanbul’u geziyorlar. Türkiye’deki Yugoslavya göçmenleri mahallelerde bile dip dibe yaşamalarına rağmen aramızda birlik ve bilinç yok ki gidip gezelim. Hem tarihin bir cilvesi, hem Türkiye siyasetinin hatasıdır bu, Rumeliyi siyaseten unuttuk. Oysa ki padişah II.Abdülhamit zamanında Balkan savaşlarından sonra Osmanlıcılık ölürken Türkçülük Makedonya’da doğmuştu. Osmanlı-Rus Savaşı, Balkan Savaşı, 1. ve 2. Dünya savaşı derken, yüzlerce yıl süren göç ve acılar bile bitiremedi bizi, şimdi bu özlem şarkılarda türkülerde yaşıyor. Mezarımı kazın bre dostlar…

 • Gectigimiz kış dedemin dogdugu yer olan Kavadar’i ziyaret ettim.Üsküp’ten otobusle yaklaşık 1.5 saatte ulsabiliyorsunuz.Heyecanla yola cikmistim fakat oraya varinca bolgede hic Turk yasamadigini ogrendim.Mubadele oncesi Turklerin yogun olarak yasadigini, tarimla ugrasan bu milletin maddi durumunun oldukça iyi olduğunu Üskup’te yasayanlardan duydum. Mubadele zamaninda bölgeyi Üsküp gibi koruyamamislar bu nedenle goc etmek durumunda kalmislar.Uskup’te yasayan pek cok Turk olmasina ragmen Kavadarci’de hic Turk kalmamis.Bolgeye yakin koyleri ziyaret etmek gerekiyormus…

 • YUDUM YAZAROĞLU BAŞARANER’e

  Tikveş’te Tremnik köyü vardır. Demirkapı ve Vardar ırmağına yakındır. Bu köyde de Katipov (Katipoğlu) sülalesi vardı.
  Bildiğim kadarıyla hepsi göç ettiler.

 • MERHABALAR..baba tarafım 1920 li yılların sonunda tikveş,den bursa ya gelip yerleşmişler orada doğan çocuklarının tamamı vefat etmiş dedemin ismi şemsettin babaannemin ismi gülfide idi bursada 4 çocukları daha olmuş 1931 ilk çocukları olmuş babam 1941 de son çocukları olarak doğmuş ismi ekremdi.bende bursada doğmuşum 1966 doğumluyum,2 yaşından beri istanbulda yaşıyorum.atalarımın topraklarını hep özlemle ve hasretle bilmek ve görmek istedim fakat okadar ilgisiz alakasız bir sülalem varki kime sorsam kimse ilgilenmedi sadece halam bilgi verirdi tikveş timyenik diye biryerden sözederdi oraları görmeyi çok arzuluyorum bilgisi olanlar lütfen paylaşsınlar tel no:05322954071

 • Arkadaşlar merhaba benim dedemlerde disan dan gelme babamın anlattigina göre cok varlıklı birisiymis. Tabi savaş zamanı önce erdeğe daha sonrada salihli ye yerleşmişiz. Çok merak ediyorum oraları anlatinlara göre dedemi disanda tanımayan yokmuş mustafa malavski olarak bilinirmis Türkiye ye gelince soyisim mala olmuş. Hepinize iyi günler.

 • Merhaba dostlar. Yalniz degilmisik diye gecti icimden bunlari okurken. 1954 yilinda Tikvesten gocmus babam henuz 4 yasinda iken. Malum sadce bir dosek ve kilimle gelebilmisler, Aydin’in Isikli Koyune gocmusler. Nenem Rahmetli olunca dedemle gidelim gorelim istedik asil vatanlarini, fakat kismet olmadan dedem rahmetli oldu. Simdi babamla gitme hayalimiz var. Ote yandan Makedonya vatandasligina muracaat edip pasaport almayi dusunuyoruz. Bu konuda fikir ve kaynak gosterecek olan varsa sevinirim, saglicakla kalin.

 • Dedemlerin memleketi Köprülü ye Kurban Bayramı tatili nedeniyle gittik.Babaannem den çok dinlediğim Ata topraklarında tam bir hayal kırıklığı yaşadım.Köprülü de hiç Türk yok.Üsküp Ohrid bu açığı çokça kapadı ama Köprülü de Türk olmayışı çok üzdü beni.Makedonya mutlaka görülmesi gereken ve Türkleri çok seven bir ülke.Bir hafta boyunca hiçbir olumsuzluk yaşamadık.Ucuz ve kaliteli köftelerini ,Kuru fasulyelerini Triliçe lerini asla unutmayacağız.

 • Babam ve annem tarafı köprülü koçilar köyünden 1954 sonunda gelmişler,orada çok büyük arazileri varmış.Bende nasipse bu yaz gitmek istiyorum,oradan gelen aileler,lütfen çocuklarınıza ve torunlarınıza kim olduklarını,nereden geldiklerini detaylıanlatın,,rahmetli babam 23 yaşında geldiği için çok detaylı olarak anlatırdı,sanki bizde orada yaşıyor gibiydik,annem sağ oda anlatır hala,,lütfen anlatın kim olduğumuzu çocuklarınıza,,inşallah görmek nasip olur oraları,az değil 600 sene orada kalmışız.

 • TIKVEŞLI’ye

  Merhabalar, benim sülalemin bir yanı da tikveş tremnik köyünden göçüp izmir tireye ve aydın merkeze yerleşmiş. Tremnik ve yakınındaki przhdevo köyleri hakkında bilginiz varsa benimle paylaşırsanız sevinirim.

  Negotin, Demir Kapı, Tremnik ve Przhdevo hakkında bilgisi olanlar benimle paylaşırsa çok sevinirim. Teşekkürler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir