Anasayfa » XXL yani Asi Sanatçılar

XXL yani Asi Sanatçılar

Yazar 3noktacom

1995 yılında bir grup genç sanatçı, haftalık sanat dergilerinde, bir manifesto yayınlarlar. Manifestoda, gelenekten koptuklarını ve yeni Bulgar sanatı inisiyatifini başlattıklarını bildirirler. Yirmi yıl sonra, aynı sanatçılar “XXL” ismi ile bir araya geldi. Bulgaristan’ın başkenti  Sofya’daki “Oborishte 5” galerisinde “Yeni Bulgar Resim III” isimli sergi 3 Mart’a kadar ziyaret edilebilir.

Neden XXL kuruldu?

1990’ların ortalarında, sanatçılar video, enstalasyon, fotoğraf gibi modern ifade araçlarını kullanarak sosyal, kavramsal olanı vurgularlar. Önceki nesil sanatçıların eserlerinden ilginç ve kökten farklı işler ortaya çıkmaya başlar.

Ivan Kuranov bu soruyu şu şekilde yanıtlıyor;  “Sözüm ona Bulgar avangardından ayrılmamız gerekiyordu. Onlar zamana uymuyordu, yeterli değillerdi, fazla eğlence ve dekoratif niteliklere sahiptiler. 1990’larda resim, medya olarak reddedildi, ifade araçlarıyla söyleyecek başka bir şey kalmadığı  ileri sürüldü.1996’da “Yeni Bulgar Resmi 1” sergisiyle, bunun kavramsallaştırılabileceğini ve çağdaş bir ifade aracı olarak kullanılabileceğini göstermek istedik.”

Sergiye ilginç eserleri ile katılan Petro Durmana, çalışmalarını şu şekilde yorumlıyor; “Aslında, bunlar üst üste iki resim ve altındaki  sadece teknolojik araçlarla görülebilir. “Undercover” dizisinde bir reel temel oluşturuyorum, üstlerine mesajla afiş.  Böylece, yüzü bir bombanın üzerinde resmedilen ve taç onun stabilizatörü olan Vladimir Putin’in altında  Stalin vardır.  Öte yandan “Hey, İran” resminde Tahran’daki 1979-81 rehine krizinde takılan Mickey Mouse rozetinin altında İran’la karşı karşıya gelen Donald Trump var.Fikir, tarihin tekrarlandığı, trajediyi temel olarak kullanıyorum ve üstüne hiciv ve alayı yerleştiriyorum”.  

Beğenebileceğin İçerikler

XXL sanatçıları kimler?

Ilk kurucular olarak Svilen Stefanov ,Genadi Gatev, Houben Tcherkelov, Ivan Kiuranov, Kosio Minchev, Rassim, George Tushev ve Slavi Slavov sayılabilir. Bu sanatçılara katılan veya ayrılan birçok isim de eklenebilir. Kendi yollarını izlemelerine ve sanatlarını farklı şekilde geliştirmelerine rağmen, “XXL” grubunun tüm sanatçıları çağdaş resim yaklaşımına sadık kalır. Fotoğraf ve resmi bir araya getirir, pop art unsurları kullanırlar. Farklı teknikler ve stiller kullanmalarına rağmen, birbirleri ile etkileşirler.

XXL ismi nereden geliyor?

XXL, Sofya’da Makedonya meydanindaki bir sanat galerisinin ismidir. Sanatçılar bu galede bir araya gelir. 1996 – 2003 yılları arasında faaliyet gösteren bu sanat galerisinde onlarca sergi düzenlenir.

Sergiden eserler;

Petko Durmana , “Hey Iran”
Beğenebileceğin İçerikler