Anasayfa » X Fikri

X Fikri

Yazar 3noktacom
banner

“Meşhur “X” fikri Costa Gavras’ın yönettiği “Z” filmini izledikten sonra yaşadığım çok duygusal bir deneyimden geldi. Filmi izledikten sonra stüdyoma geri döndüm. Bir Güney Afrika yarış pistinin resmini yeni bitirmiştim (işin adı Yarış Pisti, 1970) ve ertesi gün Ivan Karp onun fotoğrafını çekmeye geliyordu. Filmden o kadar heyecanlandım ki, görüntüyü “X” ile çıkarmam gerektiğini düşündüm.”

Sanatçı, büyük bir kırmızı X çizerek hem işi politik bir ifadeye dönüştürdü hem de sanatçının geleneksel rolünü gerçeklik görüntüleri yaratmaktan bu görüntüleri eleştirmeye çevirdi.

İngiliz sanatçı Malcolm Morley (1931-2018), 1960’larda fotoğraf temelli tablolarıyla büyük beğeni topladı. Malcolm Morley resimleri basitçe çoğaltılmış fotoğraflar gibidir. Kariyeri boyunca tek akıma takılı kalmadı. Soyut eksperyonist, popart ve kavramsal sanat tarzlarında çalışmalar yaptı. Ama en çok isimin vermiş olduğu süper realizm alanında ün kazanmıştır.

Sanatçının işleri, 20 Kasım’dan 16 Nisan 2023’e kadar Florida’daki NSU Sanat Müzesi’nde sergilenecek.

Yunan asıllı Fransız yönetmen Costa Gavras (1933) politik gerilim filmleriyle tanınır. 1969 yapımı Z filminde, Yunanistan’da yapılan askeri darbe girişimini konu alır.