Voleybol maçı notları Fenerbahçe-Bergamo

Voleyboldaki başarılı sonuçlar ve dünyanın en iyi voleybolcularının Istanbul’da olduğu haberlerini takip ediyordum ama bugüne kadar bir voleybol maçına gitmemiştim. Dün itibariyle bunu da gerçekleştirmiş oldum. Önce voleybol maçına bilet almak için tüm internet sitelerine baktım ama sonuç alamadım. En sonunda Fenerbahçe voleybol şubesinden, biletlerin maçın oynanacağı akşam saat 17:00 den itibaren salondan alınabileceğini öğrendim. Birinci aşama tamamdı, şimdi sıra salonun yerini bulmaya gelmişti.

Burhan Felek voleybol salonuna nasıl gidilir? Alttaki haritada görebileceğiniz gibi Altunizade’den Karacaahmet’e inen Nuh Kuyusu caddesini takip etmeniz gerekiyor. Yolu bu şekilde izlerseniz, sağınızda Zeynep Kamil hastanesi, solunuzda ise askerlik şubesi kalacak. Salon askerlik şubesinin bitiminde yer alan sokağın içinde yer alıyor.(Mavi işaretli yer salon, kırmızı işaretli yer Capitol alışveriş merkezi) Salona ismi verilen Burhan Felek 1889-1992 yılları arasında yaşamış ve gazeteciler cemiyeti başkanlığı da yapmış bir gazeteci. Bu arada spor ile ilgilenmiş, Üsküdar Anadolu kulübünün kurucularından ve ayrıca mizah-gezi yazıları gibi kitaplar da yazmış.

7000 kişilik olarak yeniden inşa edilen bu salonun açılışı çok kısa süre önce yapılmış. Zaten salona girer girmez bunu anlamanız zor değil. Ilk olarak biletlerin üstünde herhangi bir koltuk numarası yok zaten oturacağınız koltuklarda da böyle bir numaralandırma yapmaya gerek duyulmamış.Giriş kapısının önünde tuhaf tuhaf borular (elektrik kablosu vb. kabloların yer aldığı borular) var ve takılmadan geçmek imkansız, umarım düşen olmamıştır. Ayrıca girişte bisküviden kumanyaya her türlü yiyeceğin sokulması yasak, şemsiyeleri de içeri sokmanıza izin vermiyorlar. Bunlar futbol seyircisi için normal şeyler ama voleybol seyircisinin farklı olduğunu buradan da anlayabiliyoruz. Girişte birçok şemsiye vardı ve maç bittikten sonra girişte bıraktıkları şemsiyesini bulmaya çalışanların mücadelesini gördüm. Salonda tuvaletler temiz ve satış yapan büfeler de fena değildi.

Salon çok şirin ve tüm koltuklardan parke çok net görülebiliyor. Salona girdiğimde Fenerbahçe futbol takımının Brezilyalı kaptanı Alex kızı ve eşiyle salona gelmişti. Alex hakikatten büyük bir sporcu. Onu gören gençler ailesine olan ilgisini ve yakınlığını gördükçe, Alex’i kendilerine sadece bir sporcu olarak değil aile babası olarak da örnek alacaklardır diye düşünüyorum. Seyirci de kendisini tezahuratlarla onurlandırmasını bildi.

Maç saat 19:30 da başlayacaktı ve sporcular 45 dakika önce ısınmaya çıktılar. Isınma hareketleri, futboldan ve basketten farklı olarak bireysel veya 2 şerli yapılıyor. Maçın başlamasına 15 dakika kala kaptanlar ve hakemler buluşarak top ve saha seçimi yaptılar ve kalan sürede iki sahayı paylaşarak smaç çalıştılar. Ve sonunda maçın başlama zamanı geldi. Hakemler tanıtıldı ve seyirciyi çok şık selamladılar sonra da voleybolcular teker teker tanıtıldı. Hakemlerin bu şekilde seyirciyi selamlama işi futbolda da olsa ne kadar güzel olur diye düşündüm.

Fenerbahçe’nin rakibi Italyan Bergamo takımıydı. Bergamo şehrinin nüfusu 150.000 civarında ama Istanbulun herhangi bir semtinden bile küçük bu şehrin takımı geçen sene finalde Fenerbahçe’yi yenerek Avrupa şampiyonu olmuş bir takım ve yine geçmişte kupalar kazanmış başarılı bir voleybol takımı. Istanbul’a biraz eksik kadroya gelmiş olmalarının da etkisiyle Fenerbahçe sadece 1.sette zorlandıktan sonra maçı kolayca almasını bildi 3-0 ve böylece geçen sene finalde 3-2 kaybettiği maçın rövanşını da almış oldu. Seyirci sayısı ise benim tahminimce 4000 civarındaydı. Şampiyonlar liginin resmi sitesinde (www.cev.lu) ise rakam 3600 olarak yazılmıştı.

Maç sonunda çok güzel bir fotoğraf yakaladım. Altta göreceğiniz gibi, maçın bitiminde seyircisiyle karşılıklı tezahurat yapan Fenerbahçeli voleybolculara , Italyanların bakışı çok ilginçti. Sanki bu tür bir sporcu-seyirci iletişimini ilk defa görüyor gibiydiler.

Not: Fenerbahçe – Bergamo voleybol maçın bilet fiyatı 5 TL idi.

Yazıcı Dostu Yazıcı Dostu

1 Yorum Var

  1. çok saçma hiç yüklemeseydiniz keşke

“Voleybol maçı notları Fenerbahçe-Bergamo” yazısını yorumla;