Anasayfa » Vera Matyukh Kitabı Çıktı

Vera Matyukh Kitabı Çıktı

Yazar 3noktacom

20 Ağustos 2020, iki gün önceki bu tarih, sanatçı Vera Matyukh’un doğumunun 110. yılını işaret ediyor. Bu yıl dönümünde, Rus sanat tarihçisi Nikolai Kononikhin, “İnanç: Vera Matyukh’un Hayatı ve Yaratıcılığı” adlı kitabı yayınlandı.

Vera Matyukh tanınmış bir renkli litografi yani taş baskı ustasıdır. Yeni çıkan kitapta, sanatçının tüm eserleri ilk kez bir bütün olarak sunuluyor. 1990’da tamamladığı bir biyografik anket, akıl hocası Pavel Kondratiev hakkındaki hatıraları, kişisel zaman çizelgesi, bibliyografya ve bir isim dizini de kitapta bulunuyor. Ailesinin mirasından ve bir çok koleksiyoncudan elde edilen toplam 250’den fazla eser kitapta sergileniyor.

Matyukh, Rus gerçekliğini belirli bir anlayışla algıladı. Bağımsız ve kendi tarzında hareket ederek, başkalarından topladığı fikirleri kendi kişisel formlarına dönüştürmeyi başardı. Böylece Matyukh, Krusev döneminden Perestroyka’ya kadar “zamanın plastik bir görüntüsünü” ifade etmeyi başardı.

PETROL İSTASYONU KRALICESI, 1964, BY VERA FEDOROVNA MATYUKH.

Vera Fedorovna Matyukh (1910-2003) uzun bir ömür yaşadı ve 70 yıldan fazla bir süre sanat dünyasında aktifti.1910 yılında Almanya’da doğan sanatçı, çocukluğunu anne ve büyük babasıyla birlikte Almanya’da geçirdi. Önce Ukrayna ve 1931’de hayatının sonunda kadar yaşayacağı St. Petersburg’a yerleşti.

Beğenebileceğin İçerikler

Vera Matyukh’un eserleri, Rusya Devlet Müzesi,Tretyakov Devlet Galerisi, St.Petersburg Tarih Müzesi, 20-21. Yüzyıllar St Petersburg Sanat Müzesi, Anna Akhmatova Müzesi, Tsarskoselskaya Kolleksiya Müzesi gibi müze koleksiyonlarında yer almaktadır. New York’taki Modern Sanat Müzesi ve Derfner Judaica Müzesi’de Matyukh’un eserlerine sahiptir.

Rus sanat tarihçisi Nikolai Kononikhin, Kitap kapağı; “İnanç: Vera Matyukh’un Hayatı ve Yaratıcılığı”
OYUNU BEKLERKEN, 1960, BY VERA FEDOROVNA MATYUKH.

Beğenebileceğin İçerikler