Anasayfa » Venedik’e İlk Siyahi Kadın Sanatçı

Venedik’e İlk Siyahi Kadın Sanatçı

Yazar 3noktacom

2020 yılında Amerika’da iki konu daha fazla gündemdeydi. Bunlardan birincisi tüm dünyayı etkileyen covid-19 virüsü ile mücadele diğeri ise ırkçı davranışlar. Özellikle Afrika kıtasının insanlarına yapılan ırkçı saldırılar, sadece Amerika kıtasında değil tüm dünyada sanat gündeminde tartışıldı ve işlendi.

Saatler önce açıklanan habere göre, Nisan 2022’de yapılacak Venedik 59. Bienalinde ABD temsilcisi heykeltraş Simone Leigh olacak. Jamaikalı misyoner bir ailenin kızı olan Chicago doğumlu Leigh, Venedik’te ABD’yi temsil eden ilk siyahi kadın sanatçı olacak. Afrika sanat tarihi, siyahi kadın bakış açısı, ırk bilgisi çalışmaları, feminist ve sömürge dönemi sonrası konularında eğitim görüp çalışmalar yapan sanatçı bienaldeki ABD standını Boston Modern Sanat Enstitüsü ile beraber oluşturacak. Boston Modern Sanat yöneticisi Jill Medwedow “Standımızın güçlü ve cezbedici sanat eserlerine ev sahipliği olduğunu görüyoruz, katılımcılar artık standart kalıpların dışındaki insanlar, ve Simone Leigh bu gruba giriyor. Leigh’in seçilmesi 400 yıldan fazladır siyahi kadınların tarihimizden ve bu global platformdan dışlanmasının sona erdiği anlamına geliyor” diyor. 1990 senesinde üniversiteden sanat ve felsefe bölümlerinden mezun olan genç sanatçının ilk işi bir mimari seramik firması olmuş, metro için fayans üretmiş. 2010 senesinde Harlem Studio Müzesine ihtisas yapmak için çağrılınca sanat kariyeri başlamış. Açık artırmalarda eserleri yüksek fiyatlarda alıcı bulan sanatçı “Bana herkes modern sanatın bir parçası olamayacağımı söyledi. Uzun süredir spot ışığı üzerimde olmadığından kendi kendime gelişme fırsatı bulabildim” yorumu yapıyor.

Tuğla Ev

Üstte gördüğünüz eser, siyah bir kadının 1,8 metre uzunluğundaki bronz büstü “Brick House” (Tuğla Ev). Heykelin başı, her biri bir deniz kabuğuyla biten, sırtı örgüleriyle çerçevelenmiş bir afro ile taçlandırılmıştır. Brick House, New York şehrinin merkezinde High Line Spur’da sergilenmiştir. Leigh’in bu anıtsal heykeli, sanatçının Batı Afrika ve Güney Amerika gibi çeşitli bölgelerden mimari formları insan vücuduyla birleştirdiği bir çalışma olmuştur. Simone Leigh eserini şöyle yorumladı “Tuğladan yapılmış bir evin gücü, dayanıklılığı ve bütünlüğü ile ayakta kalan siyahi bir kadını temsil ediyor”

Simone Leigh, 2015
Terra cotta, porselen, kobalt ve epoxy
19 x 8 x 18 inç
Beğenebileceğin İçerikler