Anasayfa » Venedik Bienali Bulgaristan

Venedik Bienali Bulgaristan

Yazar 3noktacom

127 yıllık Venedik Bienal’inde, bu yıl Bulgaristan’ı temsil eden Mihail Mihailov’un “Eto kade si” – “İşte Buradasın” adlı eseri, 17 proje adayı arasından 7 kişilik jüri tarafından seçildi.

Projede, pavyon (sergi galerisi) penceresi, galeriyi görebilmek için gözlemcinin başını belirli bir açıklığa sokması gereken bir yapı tarafından gizlenmiş. Sanatçının yaptığı Headspacing (kafa boşluğu ya da ruh hali) kurulumuyla beden dışarıda kalır ve düşünce merkezi olan kafadan ayrıdır. Bu şekilde göz, nesnelerin derin doğasına odaklanan, kişinin algısıyla tetiklenen anlık analizlerin güçlükle dile getirildiği bir laboratuvar ortamındadır.

İçeride ise sanatçının sekiz yıl önce üzerinde çalışmaya başladığı “Tozdan Toza” adlı bir dizi çizim yer alıyor. Stüdyosunda biriken tozu, lekeleri, gereksiz parçaları hatta küfü kullanmış. “Kendi varlığım ve yakınımdaki insanların varlığıyla ortaya çıkan şeyler. Tüm bunları görmemeyi tercih ediyoruz ve genellikle elden çıkarmayı veya saklamayı tercih ediyoruz. Hayatta gerçek anlamın ne olduğu sorusuna cevap ararken, bireysel cevaplarımızın ne kadar göreceli olabileceğini anlıyorum. Tıpkı çizimlerime baktığınızda gerçek ve çizilmiş tozu ayırt etmekte zorlanan izleyicinin algısı gibi”

Sergide ayrıca “Sadece Devam Et” isimli videoları da sergileniyor (https://michailmichailov.com/Just-keep-on-going adresinde görülebilir) “Yapılan eylemlerin anlamı nihai sonuçta değil, hareketin kendisindedir”. Sanatçı, kurgusal distopik (baskıcı otoriter sistem içinde) bir yaşam ortamıyla etkileşimini ve ona hakim olmak için yaptığı çabalarını vurgular. “Hayatın anlamını arama, ölene kadar devam eden bir süreçtir. Bu arama sürecinden kurtulmak için en ufak bir girişimde bulunmadan sadece bir daire içinde koşmak benim için tatmin edici olmaz. Bu nedenle, bu farklı tekrarlanan eylemler dizisi aracılığıyla izleyicileri olağan bağlamlarından çıkarmaya çalışıyorum.”

Beğenebileceğin İçerikler

Paris ve Viyana’da yaşayan Mihail Mihaylov, ressamlık, performans ve video yerleştirme sanatı ile uğraşıyor. Veliko Tırnovo’da ressamlık, Viyana’da ise sanat tarihi okumuş olan sanatçı, Drawing Now Paris Art (2018) ödülü ve Avusturya Görsel Sanat Devlet Bursu kazanmış. 

Venedik Bienali, 27 Kasım 2022 ‘ye kadar ziyaret edilebilir.

@michail_michailov

Beğenebileceğin İçerikler