Anasayfa » “Uygarlığın Müzesi” Ziyaretçilerine Kapısını Açtı

“Uygarlığın Müzesi” Ziyaretçilerine Kapısını Açtı

Yazar 3noktacom

İstanbul’da “Dünyanın en kapsamlı ve en geniş müzesi” olan “Rıdvan Çelikel Arkeoloji Müzesi”, İstanbul Üniversitesi (İÜ) bünyesinde, 1 Temmuz günü ziyaretçilere kapısını açtı. Uygarlığın tarihi olarak gösterilen bu müzede, 1.3 milyon yıl öncesinden itibaren günümüze kadar dayanan bir tarih yolculuğuna çıkmak mümkün oluyor.

Yeni Müzede Ne Var?

Müze, Tarihi Yarımada’da yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olacak. Uygarlık tarihi aşamasının kronolojik sıralamayla anlatıldığı tarihi müzede 1.3 milyon yıl öncesinden başlayan konulardan, yerleşik hayata geçiş dönemine dair eserler yer alıyor. Ayrıca çeşitli uygarlıkların günlük ve kültürel yaşamına ait olan bir çok eser sergileniyor. Müzede; bunlara ek olarak Frig, Lidya, Hitit dönemlerinden Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’nden de eserler ziyaretçilere sunuluyor. Müzeye girişte kesinlikle ücret talep edilmiyor. Ücretsiz olarak halka açılan müzede İran bölgesi Demir Çağ kültürlerine ait olan maden baltalar, demir keserler, Helenistik ve Roma Dönemi buluntuları, Osmanlı Dönemi’ne ait el işi çiniler yer alıyor.

Müze hakkında açıklamalar yapan İÜ Arkeoloji Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Necmi Karul, “İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü 1937 yılında kuruldu. Koleksiyonumuz içeriğinde arkeolog Halet Çambel liderliğinde yaklaşık 2 bin civarı bölgedeki kazılardan çıkan malzemeler yer alıyor. Dünya genelinde hiçbir bölgede böyle bir koleksiyon yok. Derslerimizde kullanmış olduğumuz, yerli ve yabancı herkes için referans içeren detay bilgiler var. Hediye veya bağış yoluyla müzemizde yer verdiğimiz müzelik nitelik taşıyan eserler de bulunuyor” dedi. Karul, “Müzede kazılarda tercih edilen eski araç gereçler ve Halet Çambel’in kullandığı eşyalar da sergileniyor.” diyerek açıklamalarda bulundu.

Beğenebileceğin İçerikler

Yeni Müze Nerede?

İstanbul Üniversitesi Rıdvan Çelikel Arkeoloji Müzesi, Balabanağa Mah. Ordu Cad. No:6 Laleli / İstanbul adresinde. Giriş ücretsiz.

Rıdvan Çelikel kimdir?

1955 Bandırma-Balıkesir doğumlu Çelikel, elektrik mühendisi olarak 1975 yılından bu yana profesyonel çalışma hayatına devam eder. Elektrik ve mekanik taahhüt sektörü başta olmak üzere, 6 farklı alanda hizmet veren bir mühendislik şirketler grubunun kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır. 

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler