Anasayfa » Turunçgillerin Sanatı

Turunçgillerin Sanatı

Yazar 3noktacom

Almanyalı bir ipek tüccarının en büyük hobisi bahçe işleri ve özellikle turunçgillerdi. Yaşadığı dönemlerde Kuzey Avrupa’da çok bilinmeyen turunçgil meyveleri, onun için gittikçe daha büyük tutku haline geldi. Nihayet, 1708 yılında 170 farklı turunçgil türü için 256 adet bitki resmi siparişi verdi. Bu resimlerde sadece meyveler değil, Nürnberg bahçeleri, sarayları ve köprüleri de betimlenmiştir.

Yüzyıllar sonra, Münih Teknik Üniversitesi’nden sanat tarihi profesörü Iris Lauterbach bu çalışmaları 2 Aralık’ta Taschen Yayınevi’nden çıkacak “JC Volkamer, Turunçgiller” kitabı ile günümüze taşıdı. Bir sanat tarihçisi olarak Lauterbach, Volkamer’in turunçgillere duyduğu sevgiyi anladığını ifade ediyor; “Turunçgil meyve ağaçları çok güzel çiçek açar ve meyve verir. İşte bu özellikleriyle turunçgiller ağaçların cennetteki sonsuz mutluluk düşüncesini çağrıştırır”

Johann Christoph Volkamer kimdir?

Johann Christoph Volkamer (1644-1720), Alman tüccar, botanikçi ve üretici. Johann Christoph Volkamer, Almanya nın Nürnberg şehrinde yaşamış, çok sevdiği bahçe işleri yaşamını derinden etkilemiştir.

Beğenebileceğin İçerikler