Anasayfa » Turandot ve 10. İstanbul Opera Festivali

Turandot ve 10. İstanbul Opera Festivali

Yazar 3noktacom

Turandot Operası 10. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde sahne alıyor!

İtalyan besteci Giacomo Puccini’nin son bölümünü tamamlayamadan yaşama veda ettiği eser 2-3 Temmuz 2019 tarihlerinde Zorlu PSM ‘de izleyicilerle buluşuyor.

10. Uluslararası İstanbul Opera Festivali ne zaman başlıyor?

Beğenebileceğin İçerikler

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen  10. Uluslararası Istanbul Opera Festivali, bu yıl da,  birbirinden etkileyeci eserler ile opera severleri bir araya getiriyor. 2-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek bu  sanat şöleninin süphesiz en çok ilgi gören eserlerinden birisi de “Turandot Operası”.

Turandot Operası’nı farklı yapan özelliği nedir?

Bu eseri ilginç kılan sadece sahnesi  ve eserin anlattığı hikaye değil, aynı zamanda yazılma serüveni ve bir çok sanatçının dokunuşlarını barındırması.

Puccini, bu eserin ilk çalışmalarına 1922’de başlamış; ancak 1924’de vefat etmiş ve eseri tamamlayamamıştır. Puccini Turandot’un bitişi için 23 levha halinde 36 sayfalık eskiz ve notlar bırakmış ve “Riccardo Zandoni’nin eseri tamamlamasını istediğini vasiyet etmiştir. Ancak Puccini’nin oğlu Tonio bu vasiyeti kabul etmemiş ve sonunda eserin tamamlanması için Franco Alfono seçilmiştir. Alfono’nun hazırladığı ilk uyarlamanın Puccini’nin temel levhalarına uygun olmaması, daha sonrasında  Berolt Brecht’in de bu eseri tamamlayamadan vefat etmesi  gibi olaylar silsilesi Turandot’u tam bir fenomene dönüştürmüştür.

Beğenebileceğin İçerikler

Opera sahnelerine hükmeden  “Turandot” kimdir?

Efsane çağlarında Pekin, göklerin oğlu İmparator Altoum tarafından yönetilmektedir. Kendisini Tanrı’nın kızı olarak kabul ettiren Prenses Turandot, yıllar önce öldürülen ninesinin intikamını almak için kendisiyle evlenmek isteyen asilzade gençlere üç bilmece sorar, yanıtları doğru olmazsa onların başlarını kestirir. Halk ise bu gösterileri birer şölene dönüştürmüştür. Sorulara doğru yanıt veremeyen yakışıklı İran Prensi, sabaha karşı idam edilecektir. Sarayın muhafızları, bu vahşi gösteri için toplanmış olan halkı saray civarından kamçılayarak uzaklaştırmaya çalışır. Kaçışanlar arasında ülkesinden sürülen yaşlı Kral Timur’da vardır. Bu karmaşa sırasında genç bir adam Timur’a yaklaşır ve ona yardım eder.  Tesadüf odur ki, bu genç adam yaşlı Kral Timur’un uzun zamandır aramakta olduğu oğlu Calaf’tır. Baba oğul bu kavuşmanın sevincini yaşarken, merdivenlerin yukarısında Turandot görünür ve kutsal prenses halkın İran Prensi’ni bağışlama isteklerini reddeder. Calaf, Turandot’u görünce ona âşık olur ve yarışmaya girmeye karar verir, açılan saray kapısından içeri girer ve gözden kaybolur…

Operayı bir kez daha sevmeye hazır mısınız?
Antonio Pirolli, Sunay Muratov ve Murat Cem Orhon’un orkestra şefliğini üstlendiği, 3 perdeden oluşan, 140 dakikalık bu muhteşem hikayenin devamını öğrenmek, sahne sanatlarının en gözde eserlerinden birinin keyfini çıkarmak ve operayı bir kez daha sevmek için bu oyunu ve daha fazlasını kaçırmayın.

Beğenebileceğin İçerikler