Anasayfa » Toskana ve Nathalie Decoster’in heykelleri

Toskana ve Nathalie Decoster’in heykelleri

Yazar 3noktacom

İtalya’nın neredeyse tam ortasında yer alan “Toscana” bölgesinin baş şehri Floransa’dır. Ayrıca tarihi Pisa, Siena ve Livorno şehirleri de bu eyalettedir. Rönesansın doğduğu bu bölge, dünya tarihine damga vurmuş büyük sanatçılar yetiştirmiştir; Petrarca, Dante Alighieri, Botticelli, Michelangelo, Leonardo Da Vinci, Galileo Galilei, Giacomo Puccini ve Andrea Bocelli ilk akla gelen isimlerdir.

Panzone Arte 2019 ve Chianti

Chianti, Toskana’daki bir bölge ismi ve aynı zamanda en güzel Toskana şarabının adıdır. Bu bölgede yer alan “Panzano di Chianti” ufak bir yerleşim yeridir. Burayı çekici hale getiren “deli kasap” Dario Cecchini’nin özel restaurantıdır. Ayhan Sicimlioğlu’nun da televizyon ekranlarına taşıdığı Dario, Türkiye’den geldiğini söyleyen misafirlere özel ilgi gösterir. Kapı girişi, ve tezgahının arkasında nazar boncuğunu eksik etmez..

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı dario-cecchini-deli-kasap-toskana-panzano-225x300.jpg

Dario’nun ısrarıyla ortaya çıkan “Panzone Arte”, her yıl şehre uluslararası sanatçıları getirmeyi amaçlayan bir sanat platformu. Bu yıl ilkini gerçekleştirdikleri festivalde, 22 Haziran-18 Eylül arasında Nathalie Decoster’in eserleri “Panzano di Chianti” de görülebilir.

Beğenebileceğin İçerikler

Nathalie Decoster kimdir?

1965 yılında Fransa’da doğan sanatçı, heykelleri ile dünyanın çeşitli ülkelerinde sergiler açmıştır. Minimalist ( estetikte sadelikten yana) ama etkileyici çalışmaları ile tanınır. Eserlerinde bronz, demir, paslanmaz çelik ve parlak aluminyum kullanır, günlük hayattan esinlenir.

Toskana’da neler var?

Tarihi şehirleri, müzelerini ve en başta ifade ettiğimiz büyük sanatçıları bir kenara koyarsak; belki de dünyada en ünlü siyah üzümler Toscana‘da yetişir, “Sangiovese” ismi verilen üzümler en meşhurudur. Lezzetli üzümleri nedeniyle şarapları çok başarılıdır. Şarap üretimine çok uygun nemli havası vardır. Eski ve varlıklı aileler büyüklügü hektarlarla ifade edilen arazilere sahiptir. Arazilerde güzel şatolar ve neredeyse her şatonun içinde güzel restoranlar vardır. Bu restoranlarda şarap tadımı yapılabilir. Bu çiftlik evlerindeki neredeyse her şey ev yapımıdır.

Beğenebileceğin İçerikler

Zeytin ve zeytinyağı çok lezzetlidir. Karsız ve bol yağışlı kışları, doğal drenajlı ve nemli toprağıyla hem üzüm ve hem de zeytin yetiştirmek için uygun bir bölgedir. Agroturismo   (yani tarım turizmi) dünyada en başarılı örneği Toskana’da yapılır.

Son olarak, kartpostal tadında muhteşem manzaralar Toskana’da bulabileceğiniz en sade güzelliktir.