Anasayfa » Toronto Operası ve Tosca

Toronto Operası ve Tosca

Yazar 3noktacom

2006 yılında açılan Toronto opera binası  “the Four Seasons Centre for the Performing Arts”  olarak isimlendirilmiş. Kanada da özellikle opera ve bale performansları için inşa edilen ilk bina ve son derece modern. Özellikle cam dan yapılmış merdiven ve temsile geç kalanların misafir edildiği ahşap merdivenler çok ilgi çekici .Pazar günler saat 10:30 da opera binası ücret karşılığı detaylı olarak gezilebiliyor.

opera toronto four season glass stairs toscaopera canada toronto four season tosca

2071 koltugun nerdeyse tamamının dolu oldugu salonda, Tosca operasını izledik. Puccuni nin önemli eseri 45 şer dakikalık iki perde ve 30 dk lık son perdesiyle toplam 3 perde ve 2 saat sürüyor. Toronto da aralar 25 er dakika verildi böylelikle opera 2 saat 45 dakika içinde tamamlanmış oldu.

Puccini nin “Madama Butterfly” veya “Turandot” operasını izlemiş olanların kulaklarına, Puccini nin “Tosca” sında da  benzer melodiler dolacaktır. Puccini eserlerinin özel bölümlerinde  flüt ve üflemeli  çalgılara daha fazla önem vermesiyle diğer meslektaşlarından kolaylıkla ayırt edilebildiğini düşünüyorum.

Tosca, güzel, kıskanç ve onurlu bir kadın. Cavaradossi, Tosca nın sevdiği adam, ressam,  yetenekli-cesur -dogru bildiğinden şaşmayan bir aşık. Scarpia, polis şefi, Tosca ya umutsuzca aşık, oyunun kötü adamı. Oyunun özetini internetten veya temsil öncesi kitaptan okuyabilirsiniz. Bu 3 lünün yaşadıklarını anlatan bu opera neden tüm dünyada bu kadar fazla sergilenmiş olabilir? Bu sorunun birden fazla cevabı olabilir, izlerken  bunu düşündüm ve vardığım sonuç şu oldu; büyük bir aşkı kolay anlaşılabilir basit bir hikaye ile anlatıyor ve  metinler sade yazılmış.

3.perde de Cavaradossi, hapistedir ve umutsuzca idam edileceği saati beklemektedir. Sevdiği kadın Tosca ya , kimilerine göre gelmiş geçmiş en güzel aşk şarkısını söylemeye başlar;   “E lucevan le stelle” “parlardı yıldızlar”;

“Parlardı yıldızlar 

ve mis kokardı toprak,
Gıcırdardı kapısı bahçenin
ve bir ayak sesi gelirdi topraktan.
O gelirdi, mis kokusuyla,
kollarımın arasına düşerdi…
Ah, tatlı öpüşler, yumuşak okşayışlar…
Heyecandan titrerken ben
güzelliklerin örtüsü açılırdı!
Sonsuza dek kayboluyor aşk hayalim…
Zaman uçtu gitti…
Bense ölüyorum, çaresiz!
Hayatı hiç bu kadar sevmemiştim!
Bu arya ya Atatürk ün özel ilgi duyduğu söyleniyor. Devlet Konservatuvarı Öğretmenlerinden Prof. Necdet Remzi Atak (1911-1972) yapılan bir söyleşi de**, Atatürk ün bu aryayı tekrar tekrar kendisine söylettiğini ifade etmiştir.
6 Mayıs gecesi,  Kanada lı bayan şef Keri-Lynn Wilson yönetiminde  güzel bir performans sergilendi.
**9 Kasım 1963 Cumartesi gecesi Ankara Radyosu’nda Nevin Uluçam’ın Atak ile yaptığı söyleşi.

tosca opera toronto opera tosca canada toronto puccini opera tosca toronto canada

 

 

 

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler